יום כיפור התשע"ט יתחיל ביום שלישי בשעות אחר הצהריים ויימשך עד ליום רביעי בערב.

שעות תחילת וסיום הצום:

בירושלים תחילת הצום: 18:06, סיום הצום: 19:17

תל-אביב תחילת הצום: 18:21, סיום הצום: 19:19

בחיפה תחילת הצום: 18:12, סיום הצום: 19:18

באר שבע תחילת הצום: 18:23, סיום הצום: 19:19

תחבורה

בערב יום כיפור, יום שלישי 18.9.18, תפסיק אגד את פעילות קווי האוטובוסים הבינעירוניים באופן מדורג, בין השעות 13:30-15:00. פעילות קווי האוטובוסים העירוניים תסתיים במדורג מהשעה 14:00-15:00.

פעילות האוטובוסים תתחדש במוצאי יום כיפור, יום רביעי 19.9.18, במדורג מהשעה 20:30.

הרכבות ביום כיפור יפעלו במתכונת מצומצמת:

בערב יום כיפור – הרכבות תפעלנה בלוח זמנים ייעודי עד השעה 13:00 בקירוב.

ביום רביעי, צאת יום כיפור – הרכבות לא תפעלנה, מלבד הרכבת היוצאת מתחנת נהריה לתחנת נתב"ג היוצאת בשעה 23:13 ורכבת היוצאת מתחנת ב"ש מרכז לת"א ההגנה בשעה 23:51

תפילה מיוחדת לשובם של השבויים

לקראת יום הכיפורים, פרסמה התנועה הרפורמית בישראל קריאה לצום ולהתפלל למען שובו של אברה מנגיסטו, הנמצא בשבי חמאס מאז ה-7 בספטמבר 2014.

בהודעה שפרסמה התנועה נכתב "תקיעת השופר החותמת את יום הכיפורים היא זכר לתקיעת השופר שבשרה את ראשיתה של שנת היובל. עם תקיעת השופר במוצאי יום הכיפורים של שנה זו, שוחררו העבדים וכל איש שב אל ביתו, אל אחוזתו ואל משפחתו, כפי שמתואר בחומש ויקרא: " בִּשְׁנַת הַיּוֹבֵל הַזֹּאת תָּשֻׁבוּ אִישׁ אֶל אֲחֻזָּתוֹ" (ויקרא כה יג).

צעדות למען השבתו של אברה מנגיסטו ברחבי הארץ, 10 באפריל 2018 (מטה המאבק לשחרור אברה מנגיסטו)

"בארבעת ימי הכיפורים האחרונים נשמע קולו של השופר במוצאי היום הקדוש – אך אברה מנגיסטו לא זכה לשוב אל ביתו ואל משפחתו. קריאת הדרור לא הצליחה לחדור אל כותלי כלאו ולהפיל את חומות השנאה וחוסר האנושיות של שוביו, המסרבים לשחרר סימן חיים, ממנו ומן האזרח הישראלי הנוסף הנמצא בשבי – הישאם אל סייד.

"ביום הכיפורים הקרוב נזכור את עינויי הרוח והגוף של אברה והישאם ואת נפשם המעונה והמתייסרת של משפחותיהם ואוהביהם. אנו זוכרים גם את כאבן של המשפחות של הדר גולדין ושאול אורון ומקווים כי בשנה הקרובה ימצאו להם מרגוע לנפש ומעט נחמה.

"כאות הזדהות עם אברה והישאם ומשפחותיהם אנו מזמינים את ציבור הצמים והצמות להוסיף לצום פרק זמן נוסף של ח"י דקות ( 18 דקות) לאות ולהזכיר במהלך רגעים אלו בחוג הקהילה והמשפחה את דבר שביים ואת המחויבות של החברה הישראלית כלפיהם.

"אנו קוראים לפוקדי בתי הכנסת מכל הזרמים והעדות, בישראל ובתפוצות, לשאת תפילה לשחרורם במהלך תפילות היום או לפני תקיעת השופר".

תפילה לשחרורו של אברה מנגיסטו ליום הכיפורים תשע"ט

"אלוהינו שבשמים, שמע קולנו וקבל ברחמים וברצון את תפילתנו ביום הדין הזה, למען אברה מנגיסטו בן אגרנש, הנתון בשביה. תהא השעה הזו שעת רחמים ועת רצון מלפניך , לתקוע בשופר גדול לחירותו . קרא דרור לו ולהישאם אל סייד דרור והוצא אותם ממסגרים . זכרם לחיים, מלך חפץ בחיים, וחותמם בספר החיים , יחד עם כל השבויים והנעדרים. הצמח להם ישועה בקרוב וקיים בהם דברי תורתך: " וְשַׁבְתֶּם אִישׁ אֶל אֲחֻזָּתוֹ וְאִישׁ אֶל מִשְׁפַּחְתּוֹ תָּשֻׁבוּ" . הבא מזור לכאבן של משפחות גולדין ואורון ומחה דמעתן. עושה השלום, חתום את כל עמך ישראל בספר חיים, ברכה, ושלום ; ונאמר: אמן"

לצום ולשמור על הבריאות

מדי שנה מוזנקים צוותי מד"א להעניק טיפול רפואי ללמעלה מאלפיים בני אדם במהלך יום הכיפורים. מאות מהקריאות, מסר הארגון, הן כתוצאה מפגיעות אופניים. מאות קריאות נוספות עוסקות בהתעלפויות כתוצאה מהצום.

לקראת תחילת הצום נערכים במד"א בכוחות מתוגברים להגיב באופן מיידי לכל פנייה שתתקבל במוקד החירום 101. מתנדבי מד"א המתפללים בבתי הכנסת ברחבי הארץ יוכלו גם הם להעניק טיפול רפואי מיידי למתפללים שיחושו ברע.

נוסף על תגבור הכוחות שיבוצע על ידי מד"א לקראת צום יום הכיפורים, מגיש מד"א לציבור את המדריך המלא לצום בטוח:

ארוחה מפסקת:

1. בכדי להקל על הצום, במיוחד עבור ילדים הצמים לראשונה, יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום. יש לשתות כ-2 ליטר של מים ולהפחית את שתיית המשקאות המכילים קפאין (קפה, קקאו, קולה, תה). כמו כן, מומלץ להימנע משתיית משקאות מתוקים המגבירים תחושת צמא.

2. יש להימנע ממאכלים מלוחים במיוחד, כמו חמוצים ופיצוחים הגורמים לספיחת נוזלים ולצמא.

3. עבור ילדים הצמים לראשונה ישנה חשיבות גבוהה אף יותר בהקפדה על שתייה מספקת ושהייה באזורים מוצלים, בעת שהייה מחוץ לבית.

4. במהלך הארוחה המפסקת, מומלץ לשלב בתפריט מזון מכל קבוצות המזון: פחמימות מורכבות עם חלבונים וירקות, דברה חשוב ליצירת תחושת שובע לזמן רב.

הזעקת מד"א בבית הכנסת

אפליקציית 'מד"א שלי' מאפשרת לציבור המתפללים לחייג אל מוקד החירום של מגן דוד אדום בלחיצת כפתור. במהלך השיחה, שתקבל מענה ע"י החובשים והפאראמדיקים במוקד החירום 101 של מד"א בתוך 4 שניות בלבד כשהם ידועים את מיקומו של המתקשר דבר שיקצר את זמני התגובה ויחסוך מצב של חילול שבת וחג נוסף.

חולים, קשישים ונשים בהריון:

מד"א ממליץ לחולים, קשישים ונשים בהריון להתייעץ עם רופא לפני הצום, בדגש על חולים הסובלים מאי ספיקת כליות, ממחלות לב, טרשת עורקים, חולים אונקולוגים, מושתלי כליות, לב או כבד, בשל החשש שתסמיני המחלה יחמירו עקב הפסקת נטילת התרופות. הנחיה זו מופנית גם כלפי הסובלים מסוכרת, לחץ דם גבוה, אפילפסיה, פעילות יתר\חוסר של בלוטת התריס ומחלות כליות וכבד.

חולי סכרת יקבלו הוראות מהרופא המטפל על מינוני אינסולין שיש להזריק אחרי הארוחה ובמהלך הצום.

פגיעת תפקוד כליות:

עקב הימנעות משתייה במהלך הצום, עלולות להיווצר בגופנו אבנים בכליות. מדובר בבעיה נפוצה, המתגלה לרוב בעתות צום. הסימנים הראשונים לפגיעה במערכות הגוף בשל חוסר נוזלים הם כאבי ראש, טשטוש ראייה ובשלב חמור יותר קשיים במתן השתן ופגיעה במערכות הגוף האחרות. על מנת לצמצם את הסיכונים לפגיעה בתפקוד הכליות על לצמים מומלץ להישאר במקומות מוצלים וממוזגים.

התייבשות:

אף על פי תחזית מזג-האוויר שצופה מזג אוויר בהיר ומעונן-חלקית ברחבי הארץ, הימנעות משתייה ומזון עלולים לסכן את הצמים ולגרום להתייבשות. יש לשים לב במיוחד לתינוקות, ילדים וקשישים. בכל מקרה בו מורגשת חולשה כללית ומופיעים סימני התייבשות (חולשה, סחרחורות, בחילות והקאות) יש להזעיק במהירות את צוותי מד"א בטלפון החירום 101 או דרך אפליקציית 'מד"א שלי' ולהישמע להנחיות החובשים והפאראמדיקים במוקד עד להגעת צוותי מד"א למקום.

נשים בטיפולי פוריות:

במהלך יום הכיפורים פאראמדיקים של מד"א יזריקו תרופות לנשים בטיפולי פוריות.

נשים הנמצאות בתהליך של טיפולי פוריות וזקוקות לסדרת זריקות הורמונאליות, ועפ"י המלצת הרופא המטפל חייבות לקבלן בתאריכים ובשעות הנקבעים מראש, יוכלו במידת הצורך להתקשר למד"א בטלפון 101 על מנת לתאם מראש את הגעתן לתחנת מד"א הקרובה אליהן ביותר. בעת ההגעה לתחנות מד"א לצורך ביצוע הזריקות יש להביא את החומר להזרקה וכן את הפניית הרופא המטפל עם התאריך והשעה של ההזרקה, מינון, מיקום ואופן ההזרקה (תוך שרירי, תת עורי).

הפאראמדיקים של מד"א יזריקו את התרופות אך ורק למטופלות שכבר קיבלו לפחות זריקה אחת לפני כן מאותה התרופה.

רכיבה על אופניים:

יום כיפור הוא היום היחיד בשנה בו כבישי היישובים והערים והכבישים הבין-עירוניים מתרוקנים מרכבים ומתמלאים באופניים רגילים וחשמליים, סקייטבורד, רולר-בליידס וקורקינטים. לאור זאת, קיימת סכנה גדולה ומשמעותית לילדים אשר עלולים להיפגע כתוצאה מרכיבה לא בטוחה. מדי שנה, צוותי מד"א מטפלים במהלך יום הכיפורים במאות ילדים ובני נוער שנפגעים בתאונות הנגרמות תוך כדי רכיבה על אופניים והחלקה על גלגיליות, סקטבורד ורולר-בליידס. נתון זה גבוה פי חמישה מהממוצע של יום רגיל בשנה.

המלצות מד"א לבטיחות ילדים לרכיבה בטוחה:

1. יש להקפיד על חבישת קסדה, מגני בירכיים ומגני מרפקים בכל רכיבה על אופניים, סקטבורד, רולר-בליידס וקורקינטים.

2. יש להימנע מרכיבה בלילה. אם בכל-זאת רוכבים בלילה, יש להקפיד על תאורה נאותה, ללבוש בגד בהיר ולוודא שיש מחזירי אור על האופניים וכן על הבגדים.

3. בעקבות ריבוי רוכבי האופניים בכלל והחשמליים בפרט, הנעים על הכבישים והמדרכות במהלך יום הכיפורים, יש להשגיח על הילדים והפעוטות של יפגעו בזמן שמשחקים או רוכבים על כלים קטנים במיוחד בהם בימבה וכו'.

4. בכל מקרה של פציעה וחבלה משמעותית, יש להשאיר את הנפגע ללא תזוזה ולהזעיק את מד"א בטלפון החירום 101, יש להישמע להוראות החובשים והפאראמדיקים במוקד מד"א.

5. ילדים ובני נוער נוסעים מרחקים גדולים של עשרות ק"מ על האופניים ובמקרה של פציעה ייתכן והם לא ידעו להסביר לחובש או לפאראמדיק במוקד החירום 101 של מד"א את מיקומם – במד"א ממליצים להתקין מראש את אפליקציית 'מד"א שלי' שתדע לזהות ולשלוח את מיקומו המדויק של מזמין האמבולנס למערכות השליטה והבקרה של מד"א.

6. מד"א מבקש מציבור ההורים להשגיח על ילדיהם ולאפשר נסיעה בטוחה לאמבולנסים הנוסעים להציל חיים.

יציאת הצום:

מומלץ לשבור את הצום בארוחה קלה. להתחיל בשתייה פושרת (לא חמה מידי) מלווה בפרוסת עוגה פשוטה או שתי פרוסות לחם עם גבינה. לאחר כשעה ניתן לאכול ארוחה קלה.

במד"א פונים לציבור המתפללים המגיעים לבתי הכנסת עם ילדים ופעוטות לתת תשומת לב מיוחדת ולהשגיח עליהם במהלך התפילה. מדי שנה במד"א נקראים לטפל בילדים ופעוטות שנפגעים בסביבת בית הכנסת בעת משחק במקומות בהם קיימת סכנה ושאינם מיועדים למשחקי ילדים ופעוטות.