בפעם הראשונה אי-פעם, הוצג מידע רשמי על העברות בינלאומיות של שחקניות כדורגל נשים מקצועניות. המידע הוצג בדו"ח חדש של פיפ"א בשם "Women’s Transfers in ITMS". לפי בדיקה שעשו בוועדה מיוחדת של פיפ"א, גילו שקבוצות כדורגל הנשים בליגות הבכירות העבירו ביניהן סכום כולל של 493 אלף דולר בין החודשים ינואר 2018 לספטמבר 2018, בההעברות של שחקניות כדורגל בין מדינות. כלומר, לא כולל מעברים בתוך הליגות המקומיות.

בין ההעברות המעניינות שקרו הקיץ ניתן לראות את כוכבת נבחרת קולומביה, ליידי אנדראה, שהצטרפה לקבוצת הנשים החדשה של מילאן בליגה האיטלקית הבכירה. כוכבת נבחרת דנמרק נאדיה נדים שהצטרפה למנצ'סטר סיטי וג'נייפר הרמוסו, כוכבת נבחרת ספרד, שעברה מפריס סן ז'רמן לאתלטיקו מדריד. בפיפ"א בחרו לא לחשוף בדו"ח את שמות השחקניות והסכומים ששולמו בגינן, למרות שברור שאלו סכומים נמוכים יחסית.

כמובן שזוהי רק ההתחלה, אבל מעניין ללמוד ממנה כמה דברים:

  • מחזור ההעברות הבינלאומי בכדורגל הגברים לאותה התקופה היה 7.1 מיליארד דולר.
  • רק 3.3% מהעברות כוללות סכום כסף שמועבר מקבוצה לקבוצה (אצל הגברים האחוז הוא 15.7%)
  • הליגה הקולומביאנית היתה הפעילה ביותר עם 69 העברות. ארה"ב 63. שבדיה עם 52.
  • שחקניות אמריקאיות היו מעורבות ב-108 מעברים. השחקניות מוונצואלה במקום השני עם 64 מעברים. שחקניות ברזילאיות עם 40 מעברים.
  • לפי הבדיקה של פיפ"א שוק ההעברות כלל באותה התקופה 577 שחקניות מ-65 מדינות (כולל ישראל, בזכותה של לי פלקון).
  • רק 65 מתוך 211 מדינות פעלו בשוק העברות הבינלאומי..

בעקבות הדו"ח אמרה אמילי שו, ראש מחלקת פיתוח כדורגל הנשים בפיפ"א: "דו"ח זה מסייע לשקף את המציאות של הנוף הפיננסי הנוכחי במועדוני כדורגל, המהווה חלק חשוב של הסביבה הכוללת כדורגל הנשים. פעילות ההעברה מוגבלת עד כה יחסית, אך זוהי תוצאה נורמלית של העובדה ששוק השחקניות המקצועיות הנמצאות עדיין בשלבים המוקדמים של התפתחות. עם זאת, השקעות עקביות של כל בעלי העניין בשנים האחרונות תרמו לצמיחה המהירה של משחק הנשים בכל הרמות. יש סימנים ברורים לכך שמספרים אלה רק יגדלו בעתיד. בהקשר זה, הדו"ח של "ITMS" שולח מסר חזק כדי לעודד התמקצעויות נוספות של כדורגל הנשים.