עוד אקזיט לחברת טכנולוגיה ישראלית: חברת המכשור הרפואי 'מזור רובוטיקה' נמכרה הלילה (שישי) לענקית המכשור הרפואי מדטרוניקס, בעלות כוללת של 1.6 מיליארד דולר. הדירקטוריונים של שתי החברות אישרו את העיסקה.

מזור רובוטיקה הוקמה בשנת 2000 ע"י פרופ' משה שוהם, אז ראש המעבדה לרובוטיקה רפואית של הפקולטה להנדסת מכונות בטכניון, ואלי זהבי, בעברו סגן הנשיא בתחום ההנדסה בחברת אלסינט. הקמת החברה התבססה על מחקריו של פרופ' שוהם בתחום הרובוטיקה הכירורגית, ובשנת 2002 היא אף התמקמה ב'חממת T3', היחידה לפיתוח עסקים של הטכניון, אשר מטרתה העברת טכנולוגיות חדשניות שפותחו בטכניון למסחור עבור שווקים גלובליים. בהמשך עבר מטה החברה לקיסריה. משרדיה הבינלאומיים ממוקמים כיום באורלנדו, פלורידה ובמינסטר, גרמניה.

החברה פיתחה מערכת הנחייה רובוטית לניתוחי עמוד השדרה, שנקראה בתחילה SpineAssist והיתה המערכת המסחרית הראשונה בעולם בתחום זה. בשנת 2004 אושרה המערכת לשיווק באירופה, ומאוחר יותר אושרה גם ע"י מינהל המזון והתרופות האמריקני למכירה ולשימוש בארה"ב. החברה המשיכה לפתח את המוצר והשיקה ב-2011 מערכת מתקדמת יותר בשם 'רנסאנס'.החברה נרשמה בבורסה לניירות ערך בתל אביב החל מאוגוסט 2007, והחל ממאי 2013 נרשמה למסחר גם בנאסד"ק האמריקאי. מנכ"לי החברה כיום הם אורי הדומי וכריסטופר פרנטיס, ויו"ר הדירקטוריון הוא יונתן אדרת.

ערב המכירה הוחזקו 83.4% ממניות החברה על ידי הציבור, ו-16.6% על ידי בעלי עניין, הגדולה ביניהן היא מדטרוניק עצמה שהחזיקה ב-11.3% מהמניות, אותן רכשה בשני סבבים מאז 2016. כעת רכשה מדטרוניק את יתר המניות במחיר 58.5 דולר למנייה, מחיר הגבוה ב-11% מערכה בעת נעילת המסחר בניו יורק אתמול. המהלך מציב את מזור בשווי שוק כולל של 1.6 מיליארד דולר.

מדטרוניקס היא אחת מחברות המכשור הרפואי הגדולות בעולם. הנהלת החברה ממוקמת בדבלין, אירלנד ומשרדיה התפעוליים נמצאים בפרידלי, מינסוטה. נכון לאפריל 2017 הוערך שווי השוק שלה ב-29.7 מיליארד דולר, והיא העסיקה 91 אלף עובדים.