משרד החוץ האיראני זימן אמש (שבת) את שגרירי הולנד, דנמרק ובריטניה המוצבים במדינה לשיחת נזיפה בעקבות הפיגוע במצעד הצבאי. סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנ"א דיווחה כי בשיחות הנזיפה האשימה איראן את שלוש המדינות במתן מחסה לארגוני אופוזיציה איראניים.

לפחות 29 בני אדם נהרגו מירי חמושים במצעד צבאי שנערך אתמול (שבת) בעיר אחוואז שבדרום מערב איראן, לציון 38 שנים למלחמת עיראק איראן. לפחות 53 בני אדם נפצעו, כך נמסר מסוכנויות הידיעות.

דאע"ש וארגוני טרור ערביים הפועלים בגבול הדרומי של איראן, נטלו את האחריות לתקיפה באחוואז, בה חמושים פתחו באש לעבר קהל של חיילים, עוברי אורח ופקידים ממשלתיים, שצפו במצעד. עם זאת, בשנה שעברה דאע"ש וקבוצות ערביות בדלניות תקפו בעבר צינורות נפט באזור.

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, האשים את מדינות האזור וארה"ב בהתקפה, ובהעלאת המתח האזורי, לאחר שארה"ב נסוגה מהסכם הגרעין. "איראן תגיב במהירות ובהחלטיות על ההתקפה נגד חיי איראנים", כתב בטוויטר.

בתמונות הקשות מהמצעד, המשודרות בשידור חוזר שוב ושוב בערוצים הממלכתיים, נראים חובשים המנסים לעזור לאדם אחד במדים, ואנשי ביטחון חמושים צועקים זה על זה. סוכנות הידיעות "איסנא", הרשמית למחצה, פירסמה תמונות מהמתקפה, בהן חיילים מדממים עוזרים זה לזה.

זריף כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "המחבלים גויסו, אומנו, חומשו וקיבלו תשלום ממשטר זר", אך לא פירט. ח'וזאסטאן גלאמרזה שריאטי אמר לרשת הטלוויזיה IRNA כי שני חמושים נהרגו ושניים נוספים נעצרו. איראן נלחמת בדאע"ש בעיראק, ומסייעת לנשיא סוריה, בשאר אסד, במלחמתו בדאע"ש במדינה השסועה.

ב-7 ביוני 2017, נהרגו במתקפה בפרלמנט ובמקדש האייתוללה רוחאללה ח'מיני בטהראן, לפחות 18 בני אדם ויותר מ-50 נפצעו.

ח'ומייני הוביל את המהפכה האסלאמית ב-1979, שהפילה את השאה המערבי כדי להפוך למנהיג העליון של איראן עד למותו ב-1989. ההתקפה זעזעה את טהראן, אשר נמנעה במידה רבה מהתקפות מיליטנטיות בעשרות השנים שלאחר המהומה סביב המהפכה האסלאמית.