סין הטילה היום (שני) מכסים על אלפי מוצרים אמריקנים, במה שנראה כהסלמה במאבקה במדיניות של ממשל טראמפ בנוגע לטכנולוגיה ולתעשייה המקומית, והאשימה את וושינגטון בכך שהיא נוהגת בבריונות ומזיקה לכלכלה העולמית.

המנהל הכללי של המכס אמר כי הוא מתחיל לגבות מס של 5 ו-10 אחוז על סחורות בשווי 60 מיליארד דולר החל מהצהריים. מועד זה מתואם עם זה של העלאת המכסים עליה הכריז טראמפ, במסגרתה יעלו מכסים על סחורה סינית בשווי 200 מיליארד דולר. עם זאת, הממשל האמריקני טרם אישר סופית כי מכסים אלה נכנסו לתוקף.

שתי הממשלות הטילו 25% מסים על סחורות בשווי 50 מיליאד דולר בסבב הראשון של מלחמת הסחר ביניהם. הרקע לדברים הוא התנגדותה של ארצות הברית לתכניתה של סין להקים תעשיית רובוטיקה ותעשיות נוספות בהנהגת המדינה.

ארה"ב, אירופה ושותפי סחר נוספים אומרים כי התכנית של התעשייה הסינית מפרה את התחייבויות הסחר החופשי שלה. גורמים אמריקאים רשמיים התלוננו שהם מתבססים על גניבת ידע מזרים, והביעו דאגה מכך שהתכנית תערער את מנהיגותה התעשייתית של ארה"ב.

העלאת המכסים מצטרפת לדיווח של הוול סטריט גו'רנל לפיו אנשי הממשל הסיני יצאו מפגישה בה דנו בפתיחת סבב חדש של משא ומתן בין המעצמות שהוצע על ידי וושינגטון. הממשל הסיני לא נתן שום סימן האם בכוונתו לקבל את ההצעה או לדחות אותה.

בדוח שהוציאה היום האשימה הממשלה הסינית כי "בריונות סחר" ו"דרכי הפעולה לא ראויות" של ממשל טראמפ מזיקות לכלכה העולמית. בדוח נאמר כי ממשל טראמפ נטש את "הכבוד ההדדי" ואת המנגנונים שנבנו כדי לטפל במחלוקות בנושא סחר.