עם המראתו של ראש הממשלה לעצרת האו"ם בניו-יורק ביום שלישי, אמר נתניהו כי סיכם עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי צוותי עבודה של צה"ל והצבא הרוסי ייפגשו בקרוב כדי לדון בתיאום הביטחוני בין המדינות, והוסיף: "אנחנו נותנים גיבוי מלא לצה"ל על פעולותיו בהגנת המדינה. נמשיך לפעול למניעת ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה ונמשיך בתיאום הביטחוני בין צה"ל לצבא רוסיה. נעשה מה שצריך כדי להגן על ביטחון ישראל".

עוד אמר ראש הממשלה כי מאז אירוע הפלת המטוס הרוסי בסוריה בשבוע שעבר, הוא שוחח עם פוטין פעמיים: "הבעתי בפניו צער עמוק וכן על אובדן חייהם של צוות המטוס הרוסי שהופל על ידי אש סורית חסרת אחריות". נתניהו הוסיף כי הבוקר קיבלו שרי הקבינט המדיני-בטחוני עדכון מלא על האירועים האחרונים, וכי גם שרי הקבינט "משתתפים בצער העמוק של המשפחות הרוסיות ושל העם הרוסי".

עוד הסביר נתניהו כי "בשלוש השנים האחרונות ישראל נחלה הצלחה גדולה מאוד במניעת ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה והניסיונות להעביר נשק קטלני לחיזבאללה בלבנון. אין זה אומר שלא היו חריגות אבל בסך הכל הייתה הצלחה גדולה מאוד. עשינו את זה בתיאום ביטחוני מירבי ומוצלח מאוד עם צבא רוסיה".

כזכור, משרד ההגנה הרוסי חשף ביום שני בתדרוך כתבים, נתונים שנאספו ממערכת ההגנה האווירית S-400 הפרוסה בבסיס חיל האוויר הרוסי, חמימים באזור לטקיה בסוריה. לדברי דובר משרד ההגנה הרוסי, מייג'ור ג'נרל איגור קונשנקוב אמר בתדרוך כי עפ"י הממצאים מיום התקרית נראה כי טיל הנ"מ הסורי אכן היה במסלול יירוט של מטוס ה-F-16 הישראלי, בטרם שינה את מסלולו בפתאומיות ופגע במטוס הרוסי. בנוסף הציגו הרוסים תמונת מצב של מיקומם של כל כלי הטיס בעת התקרית, דבר המוכיח לדבריהם כי המטוס הישראלי השתמש במטוס הIl-20 הרוסי להסוואה.

לאחר שהטילו על ישראל את מלוא האשמה על הפלת המטוס, הודיעה רוסיה כי תספק לדמשק את מערכת ההגנה האווירית S-300, לאחר שבעבר הושעתה עסקה זו לבקשת ישראל – כך פורסם היום בערוץ החדשות הממשלתי RT.

S-300 היא מערכת הגנה אווירת מתקדמת שפותחה ברוסיה, ונועדה ליירוט מטוסים וטילי שיוט. בשנת 2013 חתמה רוסיה על עסקת מכירת מערכת זו לסוריה, אך בלחץ ישראל וארה"ב העסקה הוקפאה. מוקדם יותר השנה הודיעו הרוסים כי בעקבות תקיפות של בריטניה וצרפת בסוריה, לאחר שהשתמש צבא אסד בנשק כימי, ישקלו להסיר את האיסור מפריסת הטילים. טילים אלה עלולים להשפיע על יכולתו של חיל האוויר הישראלי לפעול במרחב האווירי הסורי.

הרוסים שלחו גם מסר תקיף בישראל, כשדו"ח של משרד ההגנה הרוסי הטיל את מלוא האחריות לאירוע הפלת המטוס על חיל האוויר הישראלי. "אנו מאמינים כי האשמה בטרגדיה הרוסית של מטוס ה-Il-20 היא לחלוטין על חיל האוויר הישראלי", אמר דובר משרד ההגנה הרוסי האלוף איגור חושצ'נוב.

הדו"ח שהוצג כולל לכאורה נתוני מכ"ם שטרם פורסמו ופרטי תקשורת בין הצבא הרוסי לבין הצבא הישראלי, ומציג את המסקנה לפיה "למנהיגות הצבאית של ישראל אין כל הערכה התואמת את רמת היחסים עם רוסיה, או שאין לה שליטה על פקודות אינדיבידואליות או על מפקדים בשטח, שהבינו כי מעשיהם יובילו לטרגדיה".עוד נאמר כי "המידע המטעה שסיפק קצין ישראלי בנוגע למתקפה לא איפשר למטוס הרוסי לעבור לאזור בטוח".

בצה"ל דחו את הטענות ואמרו "הפרטים המלאים, המדויקים והעובדתיים, ידועים לאנשי המקצוע העוסקים בדבר בצבא רוסיה ומהם עולה בבירור כי מנגנון מניעת החיכוך פעל ובזמן (כפי שפעל בשנתיים וחצי האחרונות), חיל האוויר הישראלי לא הסתתר מאחורי מטוס כלשהו וכי המטוסים הישראלים היו בשטח האווירי של ישראל בזמן הפגיעה הסורית במטוס הרוסי. תוצאת הפלת המטוס בידי הסורים היא טרגית וקשה ואנו משתתפים בצער המשפחות והעם הרוסי."

כזכור, מטוס רוסי ובו 15 אנשי צוות יורט בלילה שבין שני לשלישי בשבוע שעבר בשוגג על ידי מערכת נגד מטוסים של צבא אסד בזמן מתקפה ישראלית במחוז לטקיה. סוכנות הידיעות הממשלתית הרוסית טי.איי.אס.אס דיווחה כי המטוס נעלם באיזור הים התיכון ובהודעה מטעם שר ההגנה הרוסי נאמר כי "הסימון של מטוס ה-IL20 נעלם מהרדאר במהלך התקפה של מטוסים ישראלים במחוז לטקיה שבסוריה". שר ההגנה תקף את התנהלות ישראל ורמז כי מטוסי חיל האוויר השתמשו במטוס הרוסי כמחסה מפני טילי הנ"מ הסורייים, טענה שדובר צה"ל מתכחש לה.