הרמטכ״ל, רב אלוף גדי איזנקוט, הנחה את מבקר צה״ל, תא"ל (מיל׳) אילן הררי, לקיים בחינה סביב נושאים שעלו במסמך של נציב קבילות החיילים, אלוף (מיל׳) יצחק בריק, בנושא כשירות ומוכנות צה"ל למלחמה, זאת לאחר התייעצות עם מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק.

בחודש יוני פרסם בריק את הדו"ח האחרון שלו כשבשתי הקדנציות שלו בתפקיד, מאז מונה ב-2008, סירב בריק להגביל את עצמו לעיסוק בתלונות של חיילים אודות מפקדיהם והמערכת הצבאית. גם הפעם בחר לבחון את צה"ל מזווית רחבה בהרבה, והדו"ח שהוציא מתחת ידו ממשיך את הקו של שני קודמיו ומתריע על כך שבחלק מן הדברים חלה החרפה, ולאו דווקא שיפור. כך למשל סקר בדו"ח שלו ליקויים חמורים במצב יחידות מחסני החירום (ימ"חים) של צה"ל ובמערך תומך הלחימה.

חיילי מילואים בלבנון במהלך מלחמת לבנון השניה. צילום: דובר צה"ל

אבל בריק, שכמפקד פלוגת שריון לחם בסיני במלחמת יום הכיפורים, לא עצר עם פרסום הדו"ח השנתי שלו ביוני האחרון. באוגוסט שיגר בריק מכתב, בן עשרות עמודים, לפיקוד הבכיר של צה"ל ולחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת שבו התריע מפני שורה של תהליכים שהשילוב ביניהם "הוביל להידרדרות חמורה ביכולתו של צה"ל למלא את משימותיו ומשום כך גם נפגעה מוכנותו למלחמה".

הבחינה עליה הנחה הרמטכ"ל תערך במסגרת הביקורות שמקיים מבקר צה"ל בשיתוף עם האלוף (מיל׳) אבי מזרחי ואנשי מילואים בכירים נוספים, ונמסר כי תיערך "בשקיפות ותוך שיתוף פעולה של כלל יחידות צה״ל". הדו"ח הראשוני יוצג לעיון הרמטכ"ל בתוך 45 ימים.

הרמטכ"ל ציין בהנחייתו כי "מוכנות צה"ל וכשירותו ללחימה ולניצחון גבוהות" ועם זאת, הוא רואה ומוצא חשיבות לבחון טענות שמועלות, באופן מקצועי ובכלי הביקורת הרוחביים והמעמיקים המצויים בידי גורמי הביקורת הרשמיים ובהם גם מבקר צה"ל.