סין זימנה את שגריר ארה"ב ואת הנספח הביטחוני האמריקני לשיחת בירור והחזירה מפקד בכיר בחיל הים שלה מביקור בארה"ב במטרה להביע את מחאתה החריפה נגד סנקציות כלכליות שוושינגטון הטילה על רכישת מטוסי קרב וטילי קרקע-אוויר מרוסיה.

שר ההגנה הסיני אמר כי לארה"ב לא הייתה כל זכות להתערב בשיתוף הפעולה הצבאי בין סין לרוסיה. "אנו תובעים כי ארה"ב תתקן באופן מיידי את טעותה ותבטל את הסנקציות לכאורה הללו, אחרת ארה"ב תישא בתוצאות", אמר בהצהרה רשמית. משרד החוץ הסיני הודיע כי זימן לשיחת בירור את השגריר האמריקני טרי ברנסטד. גם המטה הצבאי המרכזי, המפקד על צבא השחרור העממי של סין שהינו הצבא הגדול בעולם, הודיע כי הוואנג שיופינג, מי שמכהן כממונה על שיתופי פעולה צבאיים בינלאומיים, זימן אליו לבירור את הנספח הצבאי האמריקני.

הוואנג אמר עוד כי סין תחזיר באופן מיידי את שן ג'ין-לונג, מפקד בכיר בחיל הים הסיני המשתתף כעת בסמינר בארה"ב וכי מושב משותף בנושא מנגנוני תקשורת יידחה. "צבא סין שומר לעצמו את הזכות לנקוט בצעדי תגובה נוספים בהמשך", צוטט הוואנג.

במקביל הודיעה סין כי היא מתנגדת לקשרי המסחר הצבאי בין ארה"ב לטאיוואן לאחר שעסקה להשבחת מטוסי קרב טאיוואניים בשווי מאות מיליוני דולרים נחתמה בימים האחרונים.

וושינגטון טוענת כי רכישת כלי הנשק המדוברים על-ידי סין מידי רוסובורונקספורט, יצואנית הנשק המרכזית של רוסיה, מפרה חוק מ-2017 שנועד להעניש את ממשלתו של פוטין על התערבותו בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 ופעילויות נוספות של הביון הרוסי בארה"ב. הסנקציות של ארה"ב הביאו גם לפסילת הוויזה של מחלקת פיתוח הציוד של סין והעומד בראשה, לי שאנג-פו ויוצרת איסור על עסקאות בינה לבין המערכות הכלכליות של ארה"ב וחוסמת גישה לכל הרכוש והחשבונות שיש למחלקה בתחומי ארה"ב.

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה כי משרדו של לי ביצע "העברה משמעותית" הכוללת רכש של מטוס קרב מדגם סוחוי 35 ומערכת טילי נ"מ מדגם 400-S. שתי העסקאות בוצעו ב-2017. הסנקציות הוטלו כדי "לגבות תשלום מחיר נוסף מרוסיה בגין פעולותיה הזדוניות", נאמר בהודעת המחלקה. ארה"ב תמשיך להפציר בכל המדינות "להימנע מקיום סחר באמצעי לחימה עם רוסיה וסוכנויות הביטחון והמודיעין שלה", לשון ההודעה.

הקרמלין הגדיר את המהלך כ"צעדים לא הוגנים שמטרתם לפגוע במעמדה של רוסיה כיצואנית נשק מרכזית". לטענת דובר הקרמלין מדובר בצעדים שנועדו לפגוע ביכולתה של רוסיה להתחרות בשוק ייצוא הנשק ובכוונתה להגיב.