ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי נפגשו הלילה (רביעי) בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. בהודעת לשכת ראש הממשלה נמסר כי השניים נפגשו קרוב לשעתיים ודנו בהתפתחויות האזוריות ובמצב בעזה. פגישת המנהיגים התקיימה על רקע הקיפאון המדיני בין ישראל והפלסטינים ותפקידה של מצרים המשמשת כמתווכת במשא ומתן בין הפלגים היריבים הפלסטינים בניסיון להביא לפיוס. עוד דנו המנהיגים במצב ההומניטרי הקשה ברצועת עזה ובניסיון הבינלאומי להביא להסדרה להסרת הסגר על רצועת עזה. גם נושא המאבק אותו מנהלת מצרים נגד ארגון הטרור דאעש בחצי האי סיני, הכולל תגבור כוחות צבא מעבר למותר בהסכם השלום ישראל-מצרים בהסכמה ישראלית, עלה בפגישה.

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ונשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי בעת פגישתם בשולי עצרת האו"ם ב-27 לספטמבר 2018 (צילום: אבי אוחיון /לע"מ)(צילום: אבי אוחיון /לע"מ)

פגישת ראש ממשלת ישראל עם מנהיגי מדינות ערב הינה אירוע נדיר בפומביותו. לפני כשנה נפגשו המנהיגים לראשונה, גם כן בשולי העצרת הכללית של האו"ם.

בחודש מאי השנה נפגשו חשאית נתניהו וא-סיסי, כך דווח בחודש שעבר בחדשות עשר מפי בכירים אמריקאים. עפ"י הדיווח נתניהו טס למצרים ב-22 במאי יחד עם מספר קטן של יועצים ומאבטחים, שהה במצרים כמה שעות ושב לישראל בשעת לילה מאוחרת. הנסיעה נשארה חסויה ורוב שרי הקבינט המדיני-ביטחוני מודרו ממנה ולא ידעו על קיומה. בלשכת ראש הממשלה לא הגיבו על הדיווח.

ראש הממשלה נתניהו קיים אתמול במהלך כל היום שורה של פגישות מדיניות. בבוקר נפגש נתניהו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. בחלק הפתוח לתקשורת התייחס טראמפ לפתרון לסכסוך הישראלי פלסטיני והביע לראשונה עמדה ברורה הנוטה לפתרון שתי המדינות כשאמר כי הוא "אוהב את פתרון שתי המדינות". מאוחר יותר במסיבת עיתונאים בניו יורק חזר טראמפ על המסר ואמר כי פתרון שתי המדינות "יותר סביר" אף כי גם מדינה אחת היא אפשרות. "מדינה אחת? זה בסדר. שתי מדינות? גם בסדר", כך אנה בהדגישו כי תפקידו הוא להיות מתווך.

בפגישה עם ראש ממשלת בלגיה שארל מישל דנו השניים בחיזוק שיתופי הפעולה וסוכם על שיתוף פעולה בין המדינות בתחום הבריאות הדיגיטלית. בפגישה עם נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס נתניהו הודה למוראלס על העברת שגרירות גואטמלה לירושלים ובפגישה דנו בהמשך חיזוק היחסים בין המדינות בתחומי הכלכלה, סחר ותחומים נוספים.