שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר ביום שישי במסיבת עיתונאים שקיים בסיום נאומו בעצרת האו"ם בניו-יורק כי רוסיה החלה בהעברת מערכת ההגנה האווירית מסוג S-300 לסוריה. בנוגע ליחסים של ארצו עם ארה"ב אמר לברוב כי הם "גרועים ונמצאים בשפל של כל הזמנים".

בתחילת השבוע הודיעה רוסיה כי תספק לדמשק את מערכת ההגנה האווירית לאחר שבעבר הושעתה עסקה זו לבקשת ישראל.

רה"מ, בנימין נתניהו; שר הביטחון, אביגדור ליברמן והרמטכ"ל, גדי אייזנקוט בפגישה עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב ורמטכ"ל רוסיה, ולרי גרסימוב (חיים צח \ לע"מ)

S-300 היא מערכת הגנה אווירת מתקדמת שפותחה ברוסיה, ונועדה ליירוט מטוסים וטילי שיוט. בשנת 2013 חתמה רוסיה על עסקת מכירת מערכת זו לסוריה, אך בלחץ ישראל וארה"ב העסקה הוקפאה. מוקדם יותר השנה הודיעו הרוסים כי בעקבות תקיפות של בריטניה וצרפת בסוריה, לאחר שהשתמש צבא אסד בנשק כימי, ישקלו להסיר את האיסור מפריסת הטילים. טילים אלה עלולים להשפיע על יכולתו של חיל האוויר הישראלי לפעול במרחב האווירי הסורי.

ביום ראשון שלחו הרוסים מסר תקיף לישראל, כשדו"ח של משרד ההגנה הרוסי הטיל את מלוא האחריות לאירוע הפלטת המטוס על חיל האוויר הישראלי. "אנו מאמינים כי האשמה בטרגדיה הרוסית של מטוס ה-Il-20 היא לחלוטין על חיל האוויר הישראלי", אמר דובר משרד ההגנה הרוסי האלוף איגור חושצ'נוב.

הדו"ח שהוצג כולל לכאורה נתוני מכ"ם שטרם פורסמו ופרטי תקשורת בין הצבא הרוסי לבין הצבא הישראלי, והציג את המסקנה לפיה "למנהיגות הצבאית של ישראל אין כל הערכה התואמת את רמת היחסים עם רוסיה, או שאין לה שליטה על פקודות אינדיבידואליות או על מפקדים בשטח, שהבינו כי מעשיהם יובילו לטרגדיה".עוד נאמר כי "המידע המטעה שסיפק קצין ישראלי בנוגע למתקפה לא אפשר למטוס הרוסי לעבור לאזור בטוח".

בצה"ל דחו את הטענות ואמרו "הפרטים המלאים, המדויקים והעובדתיים, ידועים לאנשי המקצוע העוסקים בדבר בצבא רוסיה ומהם עולה בבירור כי מנגנון מניעת החיכוך פעל ובזמן (כפי שפעל בשנתיים וחצי האחרונות), חיל האוויר הישראלי לא הסתתר מאחורי מטוס כלשהו וכי המטוסים הישראלים היו בשטח האווירי של ישראל בזמן הפגיעה הסורית במטוס הרוסי. תוצאת הפלת המטוס בידי הסורים היא טרגית וקשה ואנו משתתפים בצער המשפחות והעם הרוסי."

כזכור, מטוס רוסי ובו 15 אנשי צוות יורט בלילה שבין שני לשלישי בשבוע שעבר בשוגג על ידי מערכת נגד מטוסים של צבא אסד בזמן מתקפה ישראלית במחוז לטקיה. סוכנות הידיעות הממשלתית הרוסית טי.איי.אס.אס דיווחה כי המטוס נעלם באיזור הים התיכון ובהודעה מטעם שר ההגנה הרוסי נאמר כי "הסימון של מטוס ה-IL20 נעלם מהרדאר במהלך התקפה של מטוסים ישראלים במחוז לטקיה שבסוריה". שר ההגנה תקף את התנהלות ישראל ורמז כי מטוסי חיל האוויר השתמשו במטוס הרוסי כמחסה מפני טילי הנ"מ הסורייים, טענה שדובר צה"ל מתכחש לה.