האי האינדונזי שעבר כבר רעידת אדמה וגל צונאמי, ספג אתמול (רביעי) גם התפרצות געשית היום בשעות הבוקר. הר סופוטאן בצפון מחוז סולוואסי פלט אפר במטח שגובהו הגיע לכ-6 קילומטר. נכון לעת הזו לא פונו תושבים מבתיהם. מומחים סבורים שרעידת האדמה האיצה את ההתפרצות הגעשית, הגם שההר העלה את הפעילות שלו מאז אוגוסט השנה.

אדם הולך ברחובות העיר פאלו, ששוטחה בעקבות רעידת האדמה באי. עזרה צבאית או ממשלתית טרם הגיעה והתשובים זועמים (AP Photo/Dita Alangkara)

כוננות הוכרזה ברדיוס של ארבעה קילומטרים מסביב להר, ומשמעות הדבר שהאזרחים אמורים להימנע מלהתקרב להר, ולהסתובב כל העת כשברשותם מסכות להתמודדות עם האפר באוויר.

אדם בהריסות ביתו כתוצאה מרעידת אדמה וצונאמי בפאלו, אינדונזיה. 29 בספטמבר 2018. (AP Photo/Rifki)

מניין ההרוגים באסונות הטבע האחרונים כבר עומד על 1,407 אך הוא צפוי לעלות ככל שיצליחו כוחות ההצלה להגיע לעוד ועוד כפרים ואזורים המנותקים כעת בשל ההצפות והנזק לכבישים. הצבא האינדונזי כבר מצוי באזורים הנגישים, ומנסה לשמור על סדר ולמנוע ביזה. משאיות ציוד עושות את דרכן באטיות  לכפרים שבסמוך לעיר המרכזית שבאי, פאלו, ובחלק מהמקרים משתמשים בכלי טיס על מנת להעביר סיוע. מי ששרד את רעידת האדמה בעצמה 7.5 ואת גל הצונאמי שבא בעקבותיו, בגובה של שלושה מטרים, מתמודדים כעת עם הטיפול בפצועים, חילוץ אנשים ומציאת מים נקיים ומזון לתושבים כולם. אסונות הטבע הללו אירעו בסוף השבוע שעבר, וכעת האי דרוך לקראת מכה נוספת מאיתני הטבע.

הריסות מרכז מסחרי לאחר רעידת אדמה וצונאמי בפאלו, אינדונזיה. 30 בספטמבר 2018 (AP Photo/Tatan Syuflana)

אינדונזיה נוטה לרעידות אדמה בעקבות מקומה באזור המכונה 'טבעת האש', קשת של הרי געש וקווי שבר באגן האוקיינוס השקט. בדצמבר 2004 רעידת אדמה בעצמה של 9.1 באזור סומטרה במערב אינדונזיה העלתה צונמי שגרם למותם של 230 אלף איש בעשרות מדינות.

תושבים ממתינים בתור במשאית חלוקת דלק לאחר רעידת אדמה וצונאמי בפאלו, אינדונזיה. 30 בספטמבר 2018 (AP Photo/Tatan Syuflana)