לאור הצלחת מפלגת הלייבור הבריטית בסקרים, המפלגה השמרנית מכריזה על שינוי היסטורי בעמדותיה: יו"ר המפלגה, תרזה מיי, הכריזה אתמול (רביעי) בכנס המפלגה כי תם עידן הצנע בבריטניה. "אחרי עשור של צנע, אנשים צריכים לדעת שהעבודה הקשה שלהם השתלמה" אמרה מיי. "הציבור הבריטי צריך לדעת שהסוף קרוב" היא הוסיפה.

"בגלל העבודה הקשה הזו, וההחלטות שהתקבלו בידי שר האוצר, החוב הלאומי שלנו מתחיל לרדת בפעם הראשונה מזה דור. זהו הישג היסטורי, אבל הדרך אליה לא הייתה פשוטה" אמרה מיי. על אף שלא נתנה פרטים מדויקים יותר, מיי הכריזה כי ממשלתה תגדיל את ההשקעה בכלכלה כל עוד החוב הלאומי ימשיך לרדת. "יחס החוב תוצר ימשיך לרדת, והתמיכה שלנו בשירותים הציבוריים תעלה" היא אמרה.

מיי הכריזה על שני צעדים להגדלת ההוצאה הציבורית, שיהיו משמעותיות אחרי עשור של קיצוצים תקציביים. הראשון שבהם הוא ביטול המגבלה על הלוואות של מועצות מקומיות כדי לאפשר מימון של פרויקטים חדשים של דיור ציבורי.

"אין היגיון בלמנוע ממועצות מקומיות לעשות את חלקן כדי לפתור את משבר הדיור שלנו, אז היום אני מבטלת את המגבלה על כמות החוב שלהן" אמרה מיי.

השני הוא מימון פרויקט זיהוי מוקדם של סרטן. המימון יתבצע על ידי הגדלה תקציבית של 20 מיליארד פאונד שתינתן למערכת הבריאות הציבורית, ה-NHS.

עם זאת, מיי המשיכה להצדיק את הקיצוצים החריפים של העשור האחרון ולהתעקש על כך שיחס חוב התוצר של בריטניה צריך להמשיך לרדת כתנאי להגדלת ההוצאה הציבורית. "התיקון הפיסקלי שלנו היה הכרחי. אסור לנו לחזור להלוואות הבלתי מרוסנות של העבר" היא אמרה.

מפלגת הלייבור מתחזקת בסקרים האחרונים, ובחלקם אף עוקפת את המפלגה השמרנית. ההערכה היא שעמדותיה החד משמעיות של מפלגת הלייבור נגד הקיצוצים ובעד הרחבה תקציבית משמעותית זוכות לתמיכת הציבור. הצלחתה של עמדה זו דחפה את המפלגה השמרנית, שנמצאת בשלטון מזה עשור והנהיגה את אחד ממהלכי הקיצוצים הרחבים ביותר בהיסטוריה הבריטית, לשנות את עמדתה.

עם זאת, יש לציין כי אין בכך הודאה מצד המפלגה השמרנית בטעות בנושא הקיצוצים, או הבטחה להרחיב באופן משמעותי את ההוצאה הציבורית. עמדתה של המפלגה השמרנית נשארת נגד הרחבה תקציבית משמעותית, גם אחרי עשור של קיצוצים אכזריים.