שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הורה לפני זמן קצר (שבת) על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה מ-9 ל-6 מיילים ימיים. מהשר נמסר כי ההחלטה התקבלה בעקבות ההתפרעויות האלימות בסוף השבוע בגדר והנסיונות לפגוע בכוחות צה"ל ולהוציא משטי התרסה, ולאחר התייעצות עם גורמי הביטחון. כמו כן הנחה ליברמן להיערך לנקיטת צעדים נוספים אם אירועי האלימות ימשכו.

הפרות הסדר האלימות בגבול רצועת עזה נמשכות גם אתמול (שישי), והפלסטינים מדווחים על שלושה הרוגים בהתנגשות בין מתפרעים לכוחות צה"ל, בהם ילד בן 12. צה"ל תקף פעמיים מהאוויר ברצועה.

לפי הודעת דובר צה"ל, כ-20 אלף מתפרעים פלסטינים מתקהלים במספר מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה. במסגרת הפרות הסדר נרשמו מקרים של השלכת מטענים ורימונים, הבערת צמיגים ויידוי אבנים לעבר לוחמי צה"ל וגדר המערכת. לוחמי צה"ל מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש.

20,000 מתפרעים במספר מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה (צילום: דו"צ)

עוד נמסר כי כלי טיס של צה"ל ביצעו שתי תקיפות בצפון רצועת עזה, בתגובה למספר רימונים ומטענים שהושלכו לעבר לוחמי צה"ל במהלך הפרות הסדר האלימות לאורך גדר המערכת. בנוסף, כוחות צה"ל זיהו עשרה חשודים שחצו את גדר המערכת מצפון רצועת עזה לשטח ישראל, זרקו רימונים בסמוך לגדר וחזרו מיד לשטח הרצועה. אין נפגעים לכוחותינו.

משרד הבריאות הפלסטיני מדווח כי שני פלסטינים נהרגו בהתנגשויות עם כוחות צה"ל, פארס חפיז אל סרסאווי בן ה-12, ומוחמד אבו סמעאן בן ה-24. לדברי הפלסטינים השניים נהרגו מאש צלפים ישראלים. עוד נמסר כי נפצעו עד כה 376 פלסטינים מירי כוחות צה"ל באש חיה וגז מדמיע. 192 פצועים פונות לבתי חולים, בהם שבעה פצועים קשה הכוללים עיתונאית ופרמדיק.

סוכנות הידיעות הפלסטינית סאפא מדווחת כי אלפי מפגינים הגיעו באמצעות הסעות ועצמאית ל"מחנות השיבה" – מוקדי ההפגנות המאורגנים מזרחית לרפיח ולחאן יונס בדרום הרצועה, סמוך למחנה פליטים אל בורייג' במרכז הרצועה ולמחנה פליטים ג'בלייה בצפון הרצועה. במוקדי החיכוך מבעירים הפלסטינים צמיגים מול עמדות הצלפים במטרה לבלבלם ולהפחית את יכולתם לפגוע במפגינים.

20,000 מתפרעים במספר מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה (צילום: דו"צ)

דוברות כבאות והצלה לישראל מחוז דרום דווחה כי צוותי כיבוי בסיוע קק"ל רשות הטבע והגנים, ורכזי הביטחון היישוביים, פעלו בגזרת העוטף משעות הבוקר בשבע שריפות כתוצאה מבלונים והוסיפו כי כל השריפות בשליטה.

בתוך כך ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, ומפקד עוצבת "שועלי האש", תת-אלוף יהודה פוקס, קיימו הערכת מצב עם המפקדים בגבול רצועת עזה וסיירו בגזרה. מדובר צה"ל נמסר בנוסף כי הרמטכ"ל הביע את הערכתו הרבה לכוחות הלוחמים ולמפקדים, שפועלים מידי יום אל מול אתגרי הבטחון ברצועת עזה ומאפשרים לתושבים לחיות את חייהם בביטחון. בתום הערכת מצב מטכ"לית שקיים אתמול איזנקוט עם בכירים במערכת הביטחון ובשב"כ הוחלט על תגבור כוחות צה"ל במרחב פיקוד דרום.

ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, ומפקד עוצבת ״שועלי האש״, תת-אלוף יהודה פוקס, הערכת מצב עם המפקדים בגבול רצועת עזה וסיירו בגזרה. (צילום: דו"צ)

מוקדם יותר היום העביר שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מסר אזהרה לחמאס מפני המשך הגברות האלימות בגבול רצועת עזה. ליברמן כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "עברנו את חודש חגי תשרי בדיוק כפי שתכננו, ללא התלקחות ותוך גביית מחיר כבד מהמתפרעים בגבול עזה. 'אחרי החגים' הגיע. ואני אומר לראשי החמאס: 'קחו את זה בחשבון'".

לאחר שהדהד המסר ברשתות החברתיות הפלסטיניות בארגון החמאס לא נשארו חייבים והשיבו לליברמן. דובר חמאס, עבד א-לטיף קאנוע, כתב צייץ בטוויטר כי "איומי ליברמן חסרי ערך, ולא יפגעו בכוח הרצון של העם הפלסטיני הפועל לשבירת המצור" והוסיף כי, "בני העם שלנו לא נותנים דעתם לתקליט השבור הזה של ההנהגה הציונית. הציבור ימשיך להיאבק ולהשתתף בתהלוכות הלא אלימות עד השגת המטרות".