כשבוע לאחר שהמליצה ועדת האיתור על מועמדותם של משה ברקת ובני שיזף, החליט אתמול (שני) שר האוצר משה כחלון למנות את ברקת להחליף את דורית סלינגר בתפקיד יו"ר רשות שוק ההון והביטוח.

ברקת, רואה חשבון ובעל תואר ד"ר במנהל עסקים מאוניברסיטת קולמביה, שימש בעברו גם כיו"ר הפניקס אחזקות והפניקס ביטוח וכדירקטור בדלק, דלק אנרגיה ואלעד אירופה – כולן חברות בבעלותו של יצחק תשובה. בעברו שימש ברקת גם כחשבונאי הראשי ברשות לניירות ערך.

כחלון בחר בברקת  בזכות ניסיונו בתחום הפיננסים והיכרותו עם תחומי הרגולציה, החשבונאות ניהול הסיכונים והאשראי. בנימוקיו הזכיר כחלון גם את יכולותיו של ברקת בניהול עובדים והנעת תהליכים אסטרטגיים בראייה כוללת.

ברקת יכנס לתפקיד מיד לאחר שמינויו יאושר בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב והוא יקבל לידיו רשות אקטיבית מאוד, שעברה שדרוג במעמדה בתקופת דורית סלינגר שהפכה אותה מאגף במשרד האוצר לרשות עצמאית. כהונתה של סלינגר אופיינה באקטיביות רגולטורית אינטנסיבית כלפי חברות הביטוח, במסגרתה הרבתה הרשות להוציא הנחיות וחוזרים לחברות הביטוח שהביאה עליה בין היתר גם ביקורת חריפה. יש שטוענים שמינויו של ברקת נועד לשנות את כיוון הרשות ולהפוך אותה לנוחה יותר עבור חברות הביטוח.

עוד מעניין לראות כיצד יפעל ברקת מול אחד האתגרים המרכזיים שהעסיקו את הרשות בתקופה האחרונה – מכירת הפניקס לסינים. סלינגר סיכלה שני ניסיונות של תשובה למכור את הפניקס לחברות סיניות. ברקת שכאמור שימש כיו"ר הפניקס אחזקות, מכיר את הסיפור הזה מצידו השני.