נאבקים ליישום כלל הסיכומים על העלאת קצבאות הנכות: אנשי 'מטה מאבק הנכים' יגיעו לכנסת החל מהשבוע הבא, בדרישה לקיים במלואו את ההסכם להעלאת קצבת הנכות מספטמבר שעבר. "אנחנו נהיה שם, ונוביל מהלך מול חברי כנסת מהאופוזיציה והקואליציה לשנות את החוק להעלאת הקצבה כך שיתאים להבטחות של הממשלה ולהסכם שחתמה איתנו", אומרת נעמי מורביה, יו"ר המטה.

מטה מאבק הנכים מוחה על פערים בין ההסכם שנחתם בין ארגוני הנכים, ההסתדרות והממשלה בספטמבר שעבר, והבטיח העלאה הדרגתית של קצבאות הנכות והצמדתן לשכר הממוצע במשק (במקום לשכר המינימום). בפברואר האחרון חוקקה הממשלה חוק להעלאת הקצבאות, שיישם חלקים רבים מההסכם, אך הותיר חלקים רבים אחרים לחקיקה עתידית. בין השאר מוחים במטה על כך שקצבת הנכות עלתה רק ב-470 ₪, לא הוצמדה לשכר הממוצע במשק, שאין מנגנון שמבטיח את המשך הפעימות ושנכים עם קצבת זקנה יקבלו העלאה כמו שאר הנכים אך בפועל הם קיבלו העלאה של 235 ₪ בלבד.

יצוין כי בעוד מטה מאבק הנכים ידרוש את יישום ההסכם מספטמבר, מתקיימת בחודשים האחרונים מחאה אחרת בהובלת קבוצת 'הנכים הופכים לפנתרים' בדרישה להשוות את קצבאות הנכות לשכר המינימום במשק, במסגרתה נערכות חסימות כבישים וצמתים מרכזיים.

עיקרי התיקון – סיכומי הגדלת קצבאות נכות כללית (נתונים: המוסד לביטוח לאומי גרפיקה: אידאה)

לדברי מורביה, "ההסכם קבע כי קצבת הנכות תעלה בשלוש פעימות שנתיות לסכום של 4,600 שקלים לחודש לבעלי הנכות הכי קשה, 4,200 לבעלי נכות ברמה בינונית ו-4,000 לכל השאר, אבל בסופו של דבר היא עלתה ב-470 שקלים בלבד; ההסכם קבע שהקצבה תהייה צמודה לשכר הממוצע במשק, אבל בפועל היא לא הוצמדה לשום דבר, ואין שום מנגנון שמבטיח העלאות נוספות בהמשך".

בנוסף טוענים מטה מאבק הנכים שההסכם קבע שנכים עם קצבת זיקנה יקבלו העלאה בשיעור זהה לכלל הנכים, אך בסופו של דבר הם קיבלו העלאה של 235 שקלים בלבד, תוך רמיסת פסיקה של בג"צ בנושא, לדברי מורביה, "ההסכם הבטיח להעלות גם את הקצבה של ילדים בעלי מוגבלויות ב-500 שקלים, שדמי הליווי לעיוורים יוכפלו והתקציב לעידוד העסקת בעלי מוגבלויות יגדל, ועוד ועוד – ושום  דבר מזה לא קרה. בשורה התחתונה לפי ההסכם שהתקבל בספטמבר 2017 – בסוף 2019 הקצבה הייתה אמורה להגיע לאזור ה-5,000 שקלים בחודש, ואילו לפי החוק שנחקק היא תגיע ב-2020, אולי, ל-3,000 שקלים ומשהו – קצבה שנמצאת בתחתית העולם המפותח ומשאירה אותנו מתחת לקו העוני ורבים מאתנו נידונו באכזריות לעולב ולרעב וייאנסו לבחור בין תרופה לפרוסה, וזאת עוד לפני השחיקה שכבר מכרסמת בפירורים שנזרקו לנו משולחן הגביר. אנחנו נגיע לכנסת ונוביל שם מהלך שיהפוך את ההסכם שנחתם איתנו לחוק במקום החוק המביש שנחקק בפועל".

"ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון שיקרו לנו", אומרת מורביה, "לפני שנה, לאחר מאבק ארוך וקשה שבו נאלצנו לחסום כבישים כדי שמישהו יקשיב לנו, התקיימה פגישה בבניין ההסתדרות בהשתתפות ראש המועצה הלאומית לכלכלה, שלום שמחון ופקידים בכירים במשרד האוצר שנשלחו בידי נתניהו וכחלון והגיעו איתנו להסכם שיועד לשפר באופן דרמטי את מצבנו, גם אם לא ענה על כל דרישותינו. אלא שבסופו של דבר, לאחר מופע יח"צ תחת הכותרת "פתרנו את בעיית הנכים", וספין שקרי שיצר את הרושם המוטעה שההסכם הטוב הזה יהפוך לחוק, העבירה הממשלה חוק שונה לחלוטין שכלל העלאה של חלק קטן בלבד ממה שהובטח".