שבע שריפות פרצו הבוקר (שישי) בדרום כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו מרצועת עזה – כך נמסר ממחוז דרום בשירותי הכבאות וההצלה. השריפה הגדולה ביותר פרצה בנחל שקמה, בסמוך לחממות של קיבוץ זיקים, ובמשך כשעתיים וחצי השתוללה האש ללא שהושגה שליטה עליה. לצורך כיבוי השריפה בנחל שקמה סייעו 6 מטוסי כיבוי ו 2 כלי D-9 של צה"ל, יחד עם כוחות כיבוי של קק"ל ורשות הטבע והגנים.

כוחות כיבוי והצלה בשריפה בנחל שקמה, 12 באוקטובר 2018 (צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז דרום)

בשעות הצהריים נמסר כי כל אירועי השריפה הסתיימו, או שהושגה שליטה על האש. מוקדי שריפה נוספים מהבוקר – שתי שריפות באזור קיבות ארז, שריפה במושב תלמים, שריפה בסמוך למאגר ניר עם, שריפה באזור קיבוץ אור הנר. שריפה באזור קיבוץ ברור חיל. בנוסף התמודדו לוחמי האש עם אירוע דליפת חומר מסוכן באיזור התעשיה שער הנגב, ללא קשר לטרור הבלונים.

שריפה בנחל שקמה, 12 באוקטובר 2018 (צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז דרום)

בשעות הבוקר אותרו שני בלוני תבערה – בראשון לציון ובמועצה האזורית אשכול. ברחוב שפרינצק בראשון לציון אותר בלון תבערה על מעקה בטיחות. למקום הוזעקו שוטרים, והפריט נוטרל על ידי חבלן. במשטרת ישראל הדגישו כי בכל מקרה של חפץ חשוד, יש להתרחק מהמקום ולדווח באופן מיידי למוקד 100.

בלון תבערה נוטרל ע"י חבלני משטרה ברח' שפרינצק בראשון לציון, 12 באוקטובר 2018 (צילום: דוברות המשטרה)

במקביל אותר בשעות הבוקר בלון תבערה בשטח בית ספר יסודי במועצה אזורית אשכול – כך נמסר מדוברות המועצה. הבלון אותר על ידי אם הבית במסגרת בדיקה וסריקה שגרתית שנעשית בכל בוקר. עם איתור הבלון, דיווחה אם הבית במידיית לקב״ט המועצה. הבלון טופל ונוטרל על ידי אנשי בטחון אשכול בטרם הגעת התלמידים לבית הספר.

גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול: “העירנות של אם הבית והגעתם המיידית של אנשי בטחון אשכול אפשרו טיפול בבלון בטרם הגעת התלמידים לבית הספר ואת פתיחת יום הלימודים בצורה תקינה. צוות בית הספר קיים שיחות עם התלמידים בכיתות והדגיש את כללי הבטיחות סביב בלונים חשודים. תושבי אשכול מתמודדים מעל חצי שנה עם טרור הבלונים שלא מבדיל בין שדות לבתי ספר. אנו תובעים מממשלת ישראל לפעול בנחישות כדי לשים סוף לאיום זה ולחזק לילדינו את תחושת הבטחון״