הידיעה מסוף השבוע שהמשטר הסורי של בשאר אל-אסד יחזור ויפעיל את מעבר קונייטרה איננה בשורה טובה, ויש לחשוש מפני הידרדרות בגבול הצפון.
לכאורה, אפשר לומר כי לקיחת אחריות של משטר מרכזי על השקט בגולן, שזו מהות ההבנות בין ישראל לרוסיה – אם יש הבנות כאלה – היא התפתחות חיובית, וכי למעשה חוזרים למצב שקדם למרד הסורי, לימים שבהם משטר אסד שמר בקפידה על השקט בגולן.

אבל, המצב כיום בכלל לא דומה למצב שלפני המרד. היום אסד חלש, ומי שמנהל את העניינים אלה הרוסים והאיראנים. האיראנים נחושים להפוך את סוריה ללבנון שנייה, והרוסים לא ממש מנסים להניא אותם מכך. תקרית חמיימים תוכיח.
אחרי שישראל הקריבה את בעלי בריתה בסוריה, אין מי שיעמוד מול ההתפרשות האיראנית – ודאי שלא רוסיה.

עניין נוסף – כעת המודיעין הסורי יחזור לפעול מקונייטרה ותפקידו לבחוש בקרב הדרוזים בגולן. תהליכים של התקרבות לישראל שליוו את המרד הסורי ייפסקו. אדרבא, יש לחשוש שהמודיעין הסורי יעורר מהומות בגולן על רקע המהלכים של ישראל להביא להכרה ב"סיפוח" הגולן בידי ארה'ב. שמנו את הסיפוח במרכאות כי ישראל לא סיפחה את הגולן. היא החילה את החוק והמשפט, וזה עניין בירוקרטי, ולא סיפוח רשמי.

הדרוזים בגולן מבינים זאת, ועובדה – הם ראו כיצד ישראל המשיכה לשאת ולתת על הגולן גם אחרי "החלת החוק והמשפט", וכל עוד אינם בטוחים באלפיים אחוז כי הגולן לא תחזור לשולחן המו"מ – הם יהיו מסוייגים מישראל, ופתוחים ללחצים מדמשק.

סוריה כבר הודיעה כי תחזור ותדרוש את החזרת הגולן לסוריה, ויש להאמין לה כי היא לא וויתרה על האידאולוגיה הפן ערבית שלה, והיא מקווה לכסות על פשעיה באיחוד סוריה סביב המאבק על החזרת הגולן.

ירדן, לעומת ישראל, לא אישרה את פתיחת מעבר הגבול עם סוריה, מעבר נסיב. הדרוזים רואים שישראל כן אישרה את פתיחת מעבר קונייטרה, והם ייקחו זאת לתשומת לבם.

הבלוג של פנחס ענברי
על הספר שומר השאול