התאחדות הכדורגל פיפ"א הציגה בסוף השבוע האחרון הצעה להגדלת ההשקעה במונדיאל הנשים שיתקיים ב-2019 בצרפת. על פי ההצעה, יוקצה תקציב של 50 מיליון דולר למימון טיסות, פרסי זכייה ודמי פיצויים. הוועד המנהל של פיפ"א יצביע בהמשך החודש על שלושה סעיפי תקציב שיגדילו את ההשקעה של הארגון מ-15 מיליון דולר במונדיאל הקודם שנערך בקנדה ב-2015, ל-50 מיליון דולר למונדיאל הקרוב שיתקיים בצרפת בקיץ הבא.

הסעיפים כוללים את הגדלת פרסי הזכייה מ-15 מיליון דולר (במונדיאל 2015) ל-30 מיליון דולר. כמו כן, לראשונה ימומנו בעלות של כ-11.5 מיליון דולר כל הטיסות של שחקניות הנבחרות במחלקות העסקים בטיסות שמעל ארבע שעות טיסה, ובנוסף, ישולמו לקבוצות הכדורגל דמי פיצויים כנהוג בכדורגל הגברים, בעלות של 8.5 מיליון דולר.

זוהי כמובן הצעה יפה, אך הדרך להשוואת התנאים עוד ארוכה. במונדיאל הגברים פרסי הזכייה הגיעו ל-400 מיליון דולר. פער אדיר של 370 מיליון דולר בין שני הטורנירים. הדרך הארוכה להגדלת ההשקעה תלויה בעיקר בהצלחת המונדיאל שמתקיים ביבשת אירופה, למשוך קהל גדול למגרשים ולמסכים. ככל שהטורניר יהיה מוצלח יותר, כך גם ההשקעה הכלכלית של כל הארגונים מסביב תהיה גדולה יותר.

במונדיאל האחרון שהתקיים ב-2015 בקנדה נכחו 1.4 מיליון צופים במגרשי הכדורגל ו-327.8 מיליון צפיות במשחקים נרשמו ברחבי העולם. מדובר בגדילה של 100 מיליון צופים תוך שמונה שנים בלבד. באופ"א יש 1,270,481 שחקניות כדורגל. בשנת 2000 היו חצי מיליון בלבד. פיפ"א החליטה לצאת בתוכנית גרנדיוזית להגדל כמות הנשים שמשחקות כדורגל (לא באופן מקצועני) ל-60 מיליון עד 2026.

זה אולי רק נראה רחוק ובלתי אפשרי, אבל כמות התקציבים, החשיפה וההשקעה של אופ"א ופיפ"א בהחלט מובילות להשגת המטרה. אליפות מוצלחת היא אחת הדרכים המשמעותיות להפוך את הכדורגל לנגיש יותר לנערות וילדות ברחבי אירופה והעולם.