האם ישראל קרובה להסלמה ביטחונית מהירה וחריפה ברצועת עזה? ראש הממשלה בנימין במסר תקיף להנהגת חמאס: בפתח ישיבת הממשלה היום (ראשון) אמר נתניהו כי ישראל קרובה ליזום פעולה צבאית "עוצמתית מאוד". נתניהו הוסיף: "בחמאס כנראה לא הפנימו את המסר – אם הם לא יפסיקו את ההתקפות האלימות נגדנו, הן יופסקו בדרך אחרת והיא תהיה כואבת, כואבת מאוד. אנחנו קרובים מאוד לפעילות מסוג אחר, פעילות שתכלול מכות עוצמתיות מאוד. אם יש לו שכל, החמאס יפסיק את האש ואת ההתפרעויות האלימות – עכשיו".

חשוב לציין כי למרות ההתבטאויות הלוחמניות של ראש הממשלה, ראש המטה הכללי רב אלוף גדי אייזנקוט נוסע לביקור עבודה בארצות הברית דבר המצביע על הערכה נמוכה כי יפרוץ עימות עצמתי בימים הקרובים. התבטאויות נתניהו גם סותרות את אופי התגובה הישראלית לאירועי יום שישי ולאור העובדה כי ישראל לא יזמה תקיפה בתגובה להתפרעויות אלא הכילה אותם נקודתית דבר המראה כי מערכת הביטחון מעוניינת גם היא להרגיע את המצב.

ביום שישי האחרון נרשם שיא נוסף בהסלמה ההולכת וגוברת והתפתחו הפרות סדר מאורגנות ואלימות במיוחד בגבול רצועת עזה. כ-20 חשודים חדרו את גדר המערכת לאחר שנפער בה חור בעקבות מטען חבלה, והתקרבו לעמדת צה"ל. חיילי צה"ל השיבו באש וחמישה פלסטינים נהרגו מהירי. האירוע התרחש במהלך התקהלות של כ-14 אלף פלסטינים במספר מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה. לפי הודעת צה"ל, הפלסטינים השליכו מטענים, רימונים ובקבוקי תבערה, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר לוחמי צה"ל וגדר המערכת. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי.

בעקבות האירועים הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן על הפסקת אספקת הסולר לרצועת עזה. בחשבון הטוויטר האישי שלו כתב כי "כל עוד לא תיפסק האלימות ברצועת עזה באופן מוחלט, כולל שיגורי בלוני התבערה והצתות הצמיגים מול הישובים הישראלים, לא תחודש אספקת הדלקים והגז לרצועת עזה".