כ-200 סייעות גנים בחולון הפגינו שלשום מול בניין עיריית חולון בדרישה לשיפור תנאי העסקתן וקליטתן כעובדות ישירות בעירייה. במהלך המחאה ירד אל המפגינות מנכ"ל עיריית חולון יוסי סילמן והבטיח להן כי ראש העיר מוטי ששון יישב עמן למו"מ במטרה לפתור את הסוגיות שבמחלוקת.

מאות סייעות גנים בחולון הפגינו מול עיריית חולון בדרישה לשפר את תנאי העסקתן, 16 באוקטובר 2018 (באדיבות דוברות ההסתדרות)

כיום מועסקות העובדות באמצעות 'החברה למוסדות חינוך ותרבות בחולון', שהינה חברה-בת של עיריית חולון המעסיקה כ-1,300 עובדות. העסקתן באמצעות חברה חיצונית מאפשרת לעירייה להעסיקן בתנאי שכר ירודים, ללא ביטחון תעסוקתי, מבלי שתחול עליהן חוקת העבודה לעובדי הרשויות המקומיות ותוך היעדר ייצוג מול העירייה והנהלת החברה למוסדות חינוך ותרבות.

לאחרונה התארגנו העובדות בהסתדרות והקימו ועד על מנת לשפר את תנאי עבודתן וביטחונן התעסוקתי. כחלק מכך הוכרז לפני כשבוע על ידי הסתדרות המעו"ף בראשותו של ארנון בר-דוד סכסוך עבודה, בדרישה לקיום מו"מ להשוואת תנאי העסקת הסייעות.

יו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר-דוד מסר אתמול כי: "עובדות 'החברה למוסדות חינוך ותרבות בחולון' הינן עובדות מסורות המבצעות הלכה למעשה מטלות חינוכיות שמצויות בליבת העיסוק של העירייה. החלטת עיריית חולון לעקוף את הוראות חוקת העבודה וההסכמים הקיבוציים תוך פגיעה בתנאי העסקת הסייעות היא הרסנית ומביאה בסופו של דבר גם לפגיעה בילדי העיר. ההסתדרות תומכת בעובדות ועומדת לצדן במאבקן לתנאי העסקה הוגנים ומכבדים".

מאות סייעות גנים בחולון הפגינו מול עיריית חולון בדרישה לשפר את תנאי העסקתן, 16 באוקטובר 2018 (באדיבות דוברות ההסתדרות)

בפברואר השנה נחתם הסכם תקדימי לעובדי החברה העירונית בדימונה, המשווה ומצמיד למעשה את תנאיהן לתנאי עובדי העירייה.  מלבד השיפור הדרמטי בתנאי השתכרותם של העובדים וזכויותיהם הסוציאליות והארגוניות – מדובר במהלך היסטורי שכן החברות העירוניות הוקמו בישראל מאז שנות ה-80 במטרה להעסיק את עובדיהן מחוץ לחוקת העבודה בשלטון המקומי. ההסכם כלל גם מעבר הדרגתי של סייעות ועובדים נוספים להעסקה ישירה בעירייה.

באפריל 2016 נחתם הסכם דומה אך מצומצם יותר, אשר הסדיר והשווה את תנאי עובדי החינוך והרווחה המועסקים באמצעות החברה הכלכלית לאילת לאלו של תנאי עובדי העירייה, והביא לקליטתם של עובדי ליבה נוספים כעובדי עירייה.

תגובת עיריית חולון: "מנכ"ל העירייה שוחח עם נציגות הסייעות והבטיח לבדוק את טענותיהן. הוא ייפגש איתן לשיחת המשך בשבוע הבא".