דו"ח שפרסמה אתמול (שלישי) הקרן הקיימת לישראל (קק"ל), לציון חצי שנה מאז החל טרור העפיפונים, העלה כי מעל למחצית משטחי היערות במערב הנגב נשרפו. לפי קק"ל מאז החל טרור העפיפונים, ב-10 בחודש אפריל, נגרמו יותר מ-1,100 שריפות ביערות קק"ל שכילו כ-12 אלף דונמים של חורש טבעי ויער נטוע אדם. השטח הכולל של יערות קק"ל בעוטף עזה הוא 21 אלף דונם.

על פי הודעת קק"ל, רבים מהעצים שנשרפו בשריפות השונות ניטעו על ידי אנשי הארגון במהלך השנים. חלקם אף ניטעו על ידי העובדים הנוכחיים שנלחמים נגד השריפות: "אין תחושה איומה יותר מלראות את מה שבראת ויצרת עולה באש" ציין דניאל גיגי, מנהל מרחב דרום בקק"ל, "הנזק הוא כמובן ישיר לצמחים, לבעלי החיים, וכמובן לתושבי האזור הסובלים מזיהום אוויר, הרס של מקומות תיירות ופנאי ואף סכנה לחיים. למרות זאת, אנו יחד עם תושבי המקום לא מרימים ידיים, פועלים נגד השריפות ולמען נטיעות חדשות נוספות".

חצי שנה לטרור העפיפונים. (צילום: עובדי קק"ל)

"למרות שגל השריפות ממשיך גם היום" הוסיף, "בזכות עבודה משותפת עם כיבוי והצלה, רשות הטבע והגנים, אנשי הישובים, מתנדבים, וצה"ל, אנו מצליחים להשתלט על הדליקות במהירות" אמר , "בחצי השנה האחרונה כל הגופים באזור התאחדו ויחד בנינו מודל עבודה כדי לתפוס את השריפות כשהן עדיין קטנות".

בתוך כך, מדוברות כיבוי והצלה נמסר כי צוותי כיבוי בסיוע קק"ל רט"ג ורבשצים פעלו בגזרת העוטף משעות הבוקר בשלוש שריפות כתוצאה מבלונים וכי כל השריפות בשליטה.

לצפייה במפת השריפות, המתעדכנת בזמן אמת, לחצו כאן.

אתמול תקף כלי טיס של צה"ל חוליית מחבלים שהפריחה בלוני תבערה בצפון רצועת עזה לעבר שטח ישראל. בנוסף, חבלני משטרה נטרלו בלונים עם מטענים באחד מיישובי המועצה האזורית לכיש, בשדות במועצה אזורית אשכול וברחוב אבא הלל סילבר בלוד.