מטוסי קרב של צה"ל תקפו אתמול (רביעי), החל משעות הבוקר למעלה מ-20 מטרות טרור של חמאס ברחבי רצועת עזה – כך נמסר מדובר צה"ל. סדרת התקיפות בוצעה בעקבות פגיעת רקטה שנורתה מהרצועה בבית בבאר שבע הלילה, בעקבותיה נגרם נזק חמור לבית ומספר אזרחים לקו בחרדה. במטה ארגוני ההתנגדות הפלסטינים בעזה בהובלת החאמאס התנערו מירי הרקטה. מקורות פלסטינים מדווחים על הרוג ו-14 פצועים בתקיפות.

במוקד התקיפה מנהרת טרור התקפית של חמאס באזור חאן יונס שחצתה לשטח ישראל, וכן פיר עורפי של המנהרה. המנהרה הייתה במעקב צה"ל מזה תקופה. כמו כן נתקפו מתחמים לחפירת מנהרות טרור התקפיות בזיתון ובחאן יונס ופיר מנהרת טרור ימית במרחב החוף בחאן יונס, מפעל לייצור רכיבים ולוחות בטון לבניית מנהרות וכן מפעל ייצור אמצעי לחימה אוויריים ברפיח ובתל אלהוא, מתחם צבאי של הכוח הימי בחאן יונס וכן יעדי טרור במספר מתחמים צבאיים ביניהם אתר לייצור אמצעי לחימה ורקטות.

מוקדם יותר  תקף כלי טיס של צה"ל חוליית מחבלים בצפון רצועת עזה, במהלך נסיון לביצוע ירי רקטי לעבר שטח ישראל. במהלך האירוע הופעלה אזעקת צבע אדום במועצה האזורית חוף אשקלון.

משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על הרוג פלסטיני בתקיפות. בהודעה נמסר כי ההרוג, בן 25, נפגע מהפגזה מצפון למחנה הפליטים בית להיה שבצפון הרצועה. עוד דווח כי לפחות 14 פלסטינים נוספים נפגעו מהתקיפות ברחבי הרצועה, אחד מהם במצב קריטי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים כעת הערכת מצב ביטחונית בהשתתפות שר הביטחון ליברמן, סגן הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש המל"ל מאיר בן שבת, ראש השב"כ נדב ארגמן ובכירי מערכת הביטחון. הרמטכ"ל גדי אייזנקוט נמצא בדרכו מארה"ב.

הרקטה ששוגרה הלילה (רביעי) מרצועת עזה פגעה בבית בבאר שבע. שישה בני אדם לקו בחרדה, ביניהם אם ושלושת ילדיה ששהו בתוך הבית, לו נגרם נזק כבד. לבית החולים סורוקה פונתה אישה שנפצעה באורח קל בראשה בזמן שרצה למרחב המוגן. רקטה נוספת ששוגרה נחתה בים מול אחת מערי מרכז הארץ.

באופן חריג, במטה המשותף של ארגוני ההתנגדות הפלסטיניים בעזה, אותו מוביל ארגון החמאס, התנערו מירי הרקטה ואף גינו אותו. זאת עקב שיחות פיוס המתנהלות בימים אלו בתיווך מצרי בנסיון להשיג הפסקת אש בין חמאס לישראל. מהמטה נמסר בתגובה לירי: "אנו מברכים על המאמץ המצרי להשיג את דרישות עמנו ומתנגדים לכל הניסיונות חסרי האחריות שניסו להסיט את המצפן, כולל ירי הרקטות בלילה שעבר".

על אף ההתנערות והגינוי בחמאס, בצה"ל מבהירים כי "חמאס אחראי לכל הנעשה ברצועת עזה ויישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות על אזרחי ישראל". ארגון הטרור מוסיף להוביל טרור נגד אזרחי ישראל וכחות הביטחון", בכלל זאת מוביל ומאפשר טרור בחסות של הפרות סדר אלימות". עוד נמסר כי "בצה"ל רואים בחומרה את פעילות הטרור של ארגון הטרור חמאס. צה"ל ערוך למגוון תרחישים ונחוש להמשיך לבצע את משימתו להגן על אזרחי ישראל."

בשעה זו החלו מטוסי קרב של צה״ל בתקיפת מטרות טרור ברצועת עזה. הפלסטינים מדווחים על תקיפות חיל האוויר הישראלי במספר מטרות מדרום לעיר עזה וממערב לבית להיא בצפון הרצועה, וכן במרכז העיר עזה בשכונת אל זייתון ובאזור חאן יונס.

ממד"א נמסר כי חובשים ופרמדיקים החלו להעניק טיפול רפואי לדיירי הבית שנפגע בבאר שבע – אישה בת 39 ושלושת ילדיה בגילאים 9, 10 ו-12 – שלקו בחרדה. בנוסף, לקו בחרדה גם שני דיירים שמתגוררים בסמוך. בסך הכול פונו לבית החולים סורוקה חמישה בני אדם.

מנהל מרחב נגב במד"א איציק אלפסי סיפר: "מיד עם השמע האזעקה צוותי מד"א הערוכים בכוננות בעיר התמגנו ועלו על האמבולנסים, קיבלנו במוקד 101 של מד"א דיווח על פגיעה ישירה בבית ויצאנו במהירות למקום עם כונני מד"א רכובים על אופנועים, אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ. כשהגענו הבחנו בהרס בחלק מבית פרטי וביצענו סריקות לוודא שאין נפגעים".

חובש בכיר במד"א ירון בראל הוסיף וסיפר: "לבית של השכנים הגיעו אשה כבת 39 ושלושת ילדה כבני 9,10 ו-12 שהיו בהכרה מלאה ועם סימני התקף חרדה, הם סיפרו שהם נכנסו לממ"ד ומיד לאחר שנעלו את הדלת נשמע פיצוץ עז והכל רעד, הענקנו להם טיפול ראשוני במקום".

חובש בכיר במד"א ירון פרץ שהגיע גם הוא בין הראשונים: "דיווחו לנו על אשה שנמצאת בבית סמוך שנחבלה בראשה בזמן ריצה למרחב מוגן, רצנו לשם וראינו אשה כבת 50 בהכרה מלאה עם חבלה קלה בראש, הענקנו לה עזרה ראשונה ופינינו אותה לבית חולים להמשך בדיקות כשמצבה קל".

מכתובת אחרת בבאר שבע צוותי מד"א פינו גבר כבן 40 שנפל ונחבל במהלך ריצה למרחב מוגן.

בשעה 3:39 נשמעה בבאר שבע וביישובים נוספים בנגב אזעקה לאחר שזוהה שיגור משטח רצועת עזה לישראל. מצה"ל נמסר כי זוהה שיגור מהרצועה והוא הראשון מאז ה-8 באוגוסט. בהמשך מסר צה"ל כי מבדיקה נוספת התברר כי באירוע היה שיגור נוסף, לכיוון הים.

בעקבות ירי הרקטות הורה שר הביטחון, אביגדור ליברמן, על סגירת המעברים ארז וכרם שלום וכן על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה לשלושה מיילים ימיים בלבד. בשל ההסלמה בדרום הרמטכ״ל רב אלוף גדי איזנקוט יצא בחזרה לישראל מניו יורק  וביטל את פגישותיו עם ניקי היילי שגרירת ארצות הברית באי״ם ושגריר ישראל באו״ם דני דנון, כך על פי פרסום בגלי צה״ל.