על רקע ההסלמה הביטחונית בדרום וניסיונות המצרים להביא לרגיעה והסדרה מחודשת בהפסקת האש בין ישראל לרצועת עזה ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים בשעות הצהריים (רביעי) הערכת מצב ביטחונית עם צמרת מערכת הביטחון ולאחר מכן נפגש עם ראשי הרשויות בעוטף עזה. בהערכת המצב שהתקיימה באוגדת עזה השתתפו גם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, סגן הרמטכ"ל אלוף אביב כוכבי, ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת,  ראש השב"כ נדב ארגמן ובכירים נוספים במערכת הביטחון.

"ישראל רואה בחומרה רבה את ההתקפות עליה בגדר, על עוטף עזה, על באר שבע – בכל מקום. אני אמרתי בפתח ישיבת הממשלה השבוע שאם ההתקפות הללו לא ייפסקו – אנחנו נפסיק אותן", אמר נתניהו בתום הערכת המצב והוסיף, "אני רוצה לומר לכם היום – ישראל תפעל בעוצמה רבה״.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בהערכת מצב ביטחונית באוגדת עזה (צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ).

בתום הסיור באוגדת עזה, נפגש ראש הממשלה במועצה האזורית שדות הנגב עם ראשי רשויות בעוטף עזה וביניהם תמיר עידאן, ראש מועצת שדות נגב; אלון דוידי, ראש עיריית שדרות; יאיר פרג׳ון, ראש מועצת חוף אשקלון; אלון שוסטר, ראש מועצת שער הנגב וגדי ירקוני, ראש מועצת אשכול.

במהלך הבוקר צה"ל הגיב בתקיפות אוויריות לירי הרקטות בלילה ולירי בבוקר באמצעות תכניות מוכנות מראש, תגובה ישראלית עוצמתית אל מול עליית המדרגה בהסלמה בירי רקטה לבאר שבע ורקטה מאיימת נוספת לכיוון הים מול גוש דן. נראה כי השעות הקרובות והצלחתם או כישלונם של מאמצי התיווך של המשלחת המצרית הם שיכריעו אם תהיה תגובה ישראלית קשה כפי שנתניהו הצהיר.

תקיפת צה"ל בעזה בזמן מבצע "צוק איתן" יולי 2014. ארכיון (צילום: הדס פרוש / פלאש90).

מקורות בכירים אמרו לסוכנות הידיעות הפלסטינית סאפא כי המשלחת הביטחונית המצרית  הצליחה במהלך היום באמצעות מגעים אינטנסיביים עם הצדדים הלוחמים להביא לידי עצירה בהסלמה ברצועת עזה. המקורות אישרו כי המשלחת הביטחונית המצרית, בראשותו של הגנרל איימן בדיה, ראש המודיעין המצרי, כולל את תא"ל אחמד עבד אל-חאליק, ראש התיק הפלסטיני בשירות המודיעין, ואחרים שעשו מאמצים רבים מאז שעות הבוקר להשיב את השקט לרצועת עזה ולהפסיק את ההסלמה לאחר ירי הרקטות בלילה. המאמצים המצריים התנהלו עם הנהגת חמאס, הג'יהאד האסלאמי ופלגים פלסטינים נוספים, בנוסף למגעים עם גורמים פוליטיים וביטחוניים ישראלים והצבא הישראלי על מנת למנוע הסלמה ולהביא לרגיעה בשטח