פחות משבועיים לבחירות המקומיות, פסל היום (חמישי) בית המשפט המחוזי בחיפה את מועמדתה של ד"ר עינת קליש רותם, המועמדת המרכזית נגד ראש העיר המכהן יונה יהב. קליש רותם בתגובה הודיעה כי תעתור לבג"צ. על פי הסקרים יהב וקליש רותם הם שיעלו לסיבוב השני בבחירות.

בית משפט המחוזי בחיפה בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים דחה היום (חמישי) את עתירת של המועמדת לראשות עיריית חיפה ד"ר עינת קליש רותם ושל מפלגת העבודה התומכת בה כנגד פסילת מועמדתה ופסילת רשימת "חיים בחיפה" שהיא עומדת בראשה. בפסק דינו כתב נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה השופט רון שפירא כי הוא מקבל את ההחלטה "בכאב לב", אך העתירה דינה להידחות.

המועמדת ומפלגתה נפסלו מאחר ומפלגת העבודה הגישה למנהלת הבחירות בעיר שתי רשימות: את רשימתה של קליש רותם "חיים בחיפה", ורשימת "אוהבי חיפה" בראשות ישראל סביון, כשעל פי חוק הבחירות המקומיות מותר להגיש רשימה אחת בלבד.

בית המשפט דחה את טענות העותרים, לפיהן מאחר והרשימה השנייה היא משותפת אין מדובר בעבירה על החוק, או לחילופין שהעבירה נעשתה בשגגה.

"פסק דין זה נחתם בכאב לב. לנגד עיני עומדת התוצאה הקשה של מניעת ההתמודדות בבחירות, תוצאה שהיא קשה למועמדים ולציבור הבוחרים" נכתב בפסק הדין. עם זאת הוסיפו "אולם החובה לאכוף את הוראות החוק בקפידה מובילה לתוצאה אליה הגעתי".

"יש להצר על כך שמפלגת העבודה, והעותרים, לא מילאו אחר הוראות החוק וההנחיה הברורה של המפקח הארצי על הבחירות, כפי שפורטה במכתב שנשלח אליהם, ובמקום להסדיר את הגשת רשימות בצורה התקינה והראויה בחרו לנהוג כפי שבחרו. התנהגותם, שניתן להגדירה כהתחכמות, אינה ראויה בהליך החשוב ביותר בשיטת המשטר הדמוקרטית. אין אלא להצר על הדרך שבחרו ועל התוצאה הקשה שנובעת מהתנהלות זו, תוצאה שלמרבה הצער הביאו על עצמם, ועל תומכיהם".

קליש רותם עצמה כתבה בחשבון הפייסבוק שלה: "נעתור לבג"ץ. ממשיכים כרגיל".

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה: ״מדובר בטעות טכנית בלבד. באירוע זהה בשדרות בית המשפט קיבל את העתירה והרשימה אושרה. נפנה לבית המשפט העליון בשבתו כבג״צ ובטוחים כי הוא יקבל את העתירה וכי הרשימה תאושר.״