מלך ירדן עבדאללה הודיע היום (ראשון) לישראל כי מדינתו החליטה לבטל את הנספחים להסכם השלום שנוגעים לחכירת אי השלום בנהריים ומובלעת צופר בערבה לישראל. בהתאם להחלטה זו, יוחזרו שטחים אלה, חלקם שטחי חקלאות, לשליטת ירדן תוך שנה.

ביום רביעי הקרוב ימלאו 24 להסכם השלום שנחתם במסוף הערבה, בו הוגדר אזור "בקורה \ נהריים" וכן איור צופר כאזורי  "ריבונות ירדנית עם זכויות שימוש ישראליות פרטיות בקרקע". במסגרת ההסכם מתחייבת ירדן שלא להחיל על האזור חוקי מכס מקומיים, ולאפשר גישה חופשית לאדמות. בתמורה מתחייבת ישראל שלא להתיר כניסה עם כלי נשק לאיזור, ולא לפנות אליו אשפה.

העיתוי של הודעתה של ירדן אינו מקרי: על פי ההסכם, נספח זה נשאר בתוקף ל-25 שנה, ויחודש אוטומטית לתקופות זהות, אלא אם כן ניתנת הודעה מוקדמת של שנה על פקיעת תוקף על-ידי אחד הצדדים. מועד זה מתרחש למעשה עכשיו. על פי ההסכם, במקרה מעין זה, לבקשת כל אחד מהצדדים, יחלו בהתייעצויות.

מובלעת צופר כוללת 4,500 דונם, שמתוכם 1,500 דונמים מעובדים כשטח חקלאי, בו מצויים בתי רשת חקלאיים וחממות ובהם גידולים חקלאיים של חקלאים ממושב צופר. בפועל זהו שטח מפורז המאפשר לתושבי מושב צופר לעבדו חקלאית ולשהות בו משעות הבוקר ועד רדת החשיכה. על מנת לעבור לשטחי המובלעת, יש לעבור נקודת ביקורת של צה"ל ולאחר מכן, הכניסה לשטח הירדני, באמצעות כרטיסי כניסה בלבד.

ממשרד החוץ הישראלי לא נמסרה תגובה.

ח״כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), הגיבה לצעדיו של מלך ירדן: ״ההחלטה של המלך עבדאללה ה-2 בעניין אי-המשך החכירה של אי השלום בנהריים וצופר היא מצערת ומדאיגה. המלך בחר להקשיב לרחוב הירדני בעת שהוא מתמודד עם אתגרים כלכליים ומדיניים לא פשוטים. החלטתו זו ממחישה את הבעייתיות ביחסים שבין ירדן וישראל והעובדה שהמלך מעדיף שקט בבית ולא מוכן להסתכן עבור ההסכם עם ישראל״

ח״כ סבטלובה הוסיפה: ״ידידות ושלום מדיני נבנים לא רק מתוך יחסים קרובים עם ראשי המדינות , אלא גם בין העמים ברצון טוב, הבנה הדדית ובניית קשרי אמון מתמידים. לצערי ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו משקיע בפיתוח של יחסי שלום לא עם ירדן ולא עם מצרים. בכך הוא פוגע בחזונם של ראשי ממשלה מנחם בגין ויצחק רבין.״