נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין, הורה אתמול (שני) לבנק הפועלים לאפשר לוועדת החקירה הפרלמנטרית להסדרי אשראי ללווים גדולים, הידועה גם כ'ועדת פישמן' או 'ועדת הטייקונים', לבחון את התנאים בהם העניק הלוואה לאיש העסקים אליעזר פישמן, שקרס כלכלית ולא החזיר אותה.

החלטת בית המשפט באה לאחר שנציגי בנק הפועלים סירבו לחשוף את הפרטים לגבי תנאי האשראי שהוענקו לפישמן. נציגי הבנק טענו בוועדה כי מדובר בזכותו של הלקוח והבנק לסודיות העסקאות. "לסודיות בנקאית יש היבט ערכי במערכת היחסים בין הבנק לבין האזרח או לווה בינוני", אמר עודד ערן, יו"ר הדירקטוריון.

ועדת פישמן (צילום: דוברות הכנסת)

"לא יודע על שיקולים זרים במתן אשראי. כשלאחד מחברי ועדת האשראי יש ניגוד עניינים, הוא מודיע על ניגוד עניינים. כשאנחנו מגלים שפעולות שאדם עשה לא תואמות את אמות המידה שהבנק פועל בהן אנחנו נוקטים בפעולות, לרבות הפסקת האשראי," אמר אריק פינטו, מנכ"ל הבנק.

חבר הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני), שעומד בראש הוועדה, איים שיידרוש גישה לאותו המידע. "אני חייב לומר לאותם בנקים, פקידים ושרים – אתם טועים! תרבות ה'סמוך' ו'יהיה בסדר' נגמרה. אני מודיע לכם שאנחנו לא נירתע ולא נהסס אל מול מה שנראה, לכאורה, כמסכת של טיוח ומריחה. הבנקאות אינה חסינה מאור השמש ועיוותים במחשכים רק פוגעים בה משום שהם משמידים את אמון הציבור", אמר כבל.

אריק פינטו, מנכ״ל בנק הפועלים (צילום ארכיון: אבי דישי / פלאש 90).

כבל בירך הערב על החלטת נשיא בית המשפט המחוזי ואמר כי מדובר בהישג משמעותי לוועדה וכי במקום בו נתקלה הוועדה בהתנגדויות חריפות של בנקים ורגולטורים שסירבו לתת מידע, בית המשפט הפעיל שיקול דעת והבין את המשמעות הציבורית הגדולה שיש בעיון בתיקים.