הצעת החוק של ח"כ אילן גילאון (מרצ) להשוואת קצבת הנכות לשכר המינימום תעלה היום (רביעי) להצבעה במליאת הכנסת. ביום ראשון האחרון עלתה ההצעה בוועדת שרים לחקיקה ולא עברה. פעילים במאבק הנכים יפגינו מחוץ לכנסת בזמן ההצבעה. ח"כ גילאון: ״אני מבקש מהציבור לבחון מחר טוב טוב איך כל אחד מחברי וחברות הכנסת מצביע – כולם יבחנו מחר לקראת הבחירות המתקרבות האם הם תומכים בזכותם של הנכים לחיים בכבוד״.

במרץ האחרון עבר נוסח של החוק שקבע כי קצבת הנכות תגיע ל-3,700 שקלים רק בשנת 2021. עוד נקבע כי הקצבה לא תשווה לשכר המינימום כפי שנקבע בנוסח החוק המקורי שעבר בקריאה טרומית בדצמבר 2016.

ח"כ אילן גילאון, ארכיון (צילום: דוברות הכנסת – יצחק הררי)

"על אף העלייה המשמעותית אליה הצלחנו להגיע בפברואר האחרון, וזאת לאחר לא מעט קשיים שהערימה הממשלה באמצעות כל מיני ועדות ופרופסורים, הקצבה עדיין אינה מספיקה לקיום בכבוד" נמסר מח"כ גילאון שהוסיף כי "מרגע שנקבע כי הסכום המינימלי למחייה בכבוד הינו שכר המינימום, כי זה הרי ההיגיון מאחורי המונח, המדינה כמי שרואה עצמה אחראית לרווחת כלל אזרחיה חייבת להשוות את הקצבה לשכר המינימלי במשק".

עוד אמר גילאון כי ״הממשלה מבינה שהציבור הרחב תומך בכך, אבל היא מפחדת לקבל החלטות ועל כן דחתה את ההחלטה על הצעת החוק ביום ראשון האחרון בוועדת שרים לחקיקה בארבעה חודשים. היא יודעת שהבחירות מתקרבות והיא מפחדת להגיד לציבור מה היא באמת חושבת".

מארגוני הנכים נמסר כי "דרישת הנכים והקשישים נשארה אחת –  השוואת קצבאות הנכים והקשישים לגובה שכר המינימום". לדברי יונתן תדמור מוביל מחאת הנכים והקשישים הצעת החוק היא "דבר מבורך לנכים במאבק ארוך ומייגע מאוד על פני שנים,  וכי היא נותנת תקווה גם לקשישים. ראינו כבר שהצעות חוק לטובת הנכים נפלו משיקולים קואליציונים בעבר – ואנחנו תקווה, שעכשיו בשנת בחירות, יבינו חברי הכנסת שאם רוצים לשמור על אזור הנוחות שלהם וכסאותיהם, יהיו חייבים להרים יד לטובתנו. שנת בחירות היא בהחלט זמן חשבון של הנכים והקשישים עם אותם חברי כנסת שהשאירו אותנו לחיות בעוני".