כשערך המנייה שלה ממשיך לצנוח ועוד תביעות משפטיות מאיימות לצוץ, תאגיד "מונסאנטו" הודיע אמש (שלישי) כי הוא נחוש להמשיך להגן בחזית המשפטית על ה"ראונד-אפ", קוטל העשבים הנמכר ביותר שלו, זאת לאחר ששופט בסן פרנסיסקו השאיר על כנו פסק דין הטוען כי החומר מסרטן.

מומחים משפטיים טענו כי להחלטה  תהיה מעט מאד השפעה באולמות המשפט ברחבי המדינה שם צפויים להתנהל תיקים דומים שכן צפויים עוד ערעורים והתהליך עשוי להימשך חודשים אם לא שנים, מה גם שלפסיקה בסן-פרנסיסקו אין השפעה חוקית מחייבת על מדינות אחרות בארה"ב. ההשפעה שבכל זאת צפויה היא גידול במספר התביעות שכבר קפצו מ-4,000 ל-8,000 לאחר שבית המשפט בסן-פרנסיסקו פסק לטובת ד'וויין ג'ונסון, גנן שתבע את החברה, פיצויים בסך 389 מיליון דולר באוגוסט האחרון.

עורכי הדין של מונסאנטו אמרו כי יילחמו בג'ונסון, בכל תביעה אחרת ברחבי המדינה, ובכל מי שטוען כי גליפוספט, החומר הפעיל בקוטל העשבים הנפוץ ביותר בעולם, גורם לסרטן. תביעתו של ג'ונסון הייתה רק הראשונה שהגיעה להכרעה בבית משפט אך כמה תביעות נוספות יידונו כבר בשנה הקרובה.

השופטת סוזן בולאנוס אמנם הפחיתה את הפיצויים ל-78 מיליון דולר אולם הותירה על כנה את הכרעת המושבעים שמצאו את מונסאנטו אשמה בסרטן שנגרם לג'ונסון. עורכי הדין של מונסאנטו כבר איימו לערער על הפסיקה.

מונסאנטו טוענת כי אינספור מחקרים מדעיים, כמו גם הסוכנות הפדרלית להגנת הסביבה, מצאו את החומר הפעיל בראונדאפ בטוח לשימוש. "בשל כך, נמשיך להגן בעוז על המוצרים מבוססי הגליפוספט", אמר דובר החברה. עורכי דינו של ג'ונסון מאידך טענו כי ארגון הבריאות העולמי קבע ב-2015 כי הגליפוספט מסרטן.

ערך מניותיה של מונסאנטו, שנרכשה על-ידי החברה הגרמנית 'באייר א"ג' באוגוסט בסכום של 63 מיליארד דולר, צנח אתמול ב-8.6 אחוזים.