נשיא התאחדות התעשיינים פנה היום (רביעי) לשר דרעי בדרישה לשינוי החוק כך שיום השבתון בבחירות לרשויות המקומיות יינתן רק למי שיצביע בפועל. לטענתו, תיקון החוק יביא לחיסכון של כמיליארד שקלים למשק.

על-פי החישוב שמציג ברוש, עלות יום השבתון למשק נאמדת בכ-2 מיליארד שקלים. שיעור ההצבעה בבחירות הקודמות לרשויות המקומיות עמד על כ-51% בלבד ועל כן התניית יום השבתון בהצבעה עשויה לחסוך כמיליארד שקלים. הצעות דומות לזו של ברוש עלו כבר בעבר, אם כי דווקא מתוך מטרה להעלות את שיעור ההצבעה בבחירות. פנייתו של ברוש לדרעי מגיעה על רקע הצעת חוק דומה שהגיש לאחרונה חבר הכנסת רועי פולקמן (כולנו).

הצבעה לרשות המקומית (צילום: יוסי זליגר / פלאש 90).

יש לציין כי החישוב של ברוש נוגע אך ורק לעלויות השכר הנובעות מיום השבתון שכן, שכירים שעובדים במהלך יום הבחירות זכאים לשכר של 200%. מנגד, שכירים שאינם עובדים ביום השבתון מקבלים יום חופש בשכר מלא. החישוב של ברוש לא כולל את המשמעויות המסחריות של יום השבתון בו נרשמת בדרך כלל פעילות מסחרית מוגברת בענפי המסחר הקמעונאות והשירותים, שכן רבים מנצלים את יום החופש לבילויים ולקניות.

בפנייתו של ברוש לדרעי הוא כותב ש"בהתחשב בעובדה כי העלות למשק בגין יום השבתון ביום הבחירות מגיעה ל-2 מיליארד שקל, והמימון של המיליארדים הללו מוטל ללא כל הצדקה על כתפי המעסיקים, מן הדין והצדק לתקן את החוק". ברוש דורש כי הזכאות ליום השבתון תהיה מותנית בהצגת אישור הצבעה במקום העבודה. "הותרת ניסוח החוק על כנו וכן כל קביעה פרשנית אחרת תחרוג ממטרת השבתון ותפגע בעקרונות המשפט המנהלי המחייב, בין השאר, סבירות ומידתיות, ותהווה פגיעה נוספת, חמורה ומיותרת במשק ובקניינם של המעסיקים בישראל", אמר ברוש.