סיומה הקרב של מלחמת האזרחים בסוריה מביא עימו גם שינוי כללים במרחב האווירי, ונראה כי רוסיה מנסה ליצור שקט תעשייתי שיכפה שינוי מדיניות ביכולות מימוש המדיניות של מדינת ישראל במהלכיה הצבאיים נגד איראן והכוחות המזוהים עימה.

יותר מחודש אחרי הפלת המטוס הרוסי, חרף טענת גורמים מדיניים בישראל שחופש הפעולה לא נפגע, מתברר שהרוסים הציבו תנאים שפוגעים בחופש הפעולה של צה"ל, כך דווח אתמול (רביעי) בחברת החדשות. לפרשנית המדינית דנה וייס נודע כי הרוסים מבקשים לקבוע כללים חדשים לפעילות של צה"ל בסוריה, ולשנות את מנגנון התיאום בקו החם שבין צה"ל לצבא רוסיה. בעקבות הפלת המטוס הרוסים  דורשים להגדיל באופן משמעותי את זמן ההתרעה לפני תקיפות ישראליות.

מערך טילי S-300 רוסיים (צילום: AP Photo, File).

כך, אם עד עכשיו הרוסים קיבלו מישראל עידכון על פעילות חיל האוויר דקות ספורות בלבד לפני שהפצצות פגעו במטרה, כעת הם דורשים להגדיל את הזמן ההתרעה באופן שעלול לסכן את הכוחות של ישראל. גורם מדיני בכיר אומר ל"החדשות" כי זהו תנאי שאסור לקבל אותו והוא עלול לצמצם מאוד את חופש הפעולה של חיל האוויר ועל-כן אל לישראל להסכים לו.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי המגעים לתיאום עם הקרמלין נמשכים וסרבו להתייחס לתוכן הידיעה, כך גם בלשכת שר הביטחון.

בתוך כך חברת צילומי הלווין ISI פרסמה דוח מודיעין ובו תמונות של סוללות מערכות ההגנה האווירית S-300 אותם מסרה רוסיה לסוריה. בדוח מוצגים מיקום הסוללה, כולל ארבעת המשגרים, ותהליך הגעתה לדיפונים במוצב הקבע. ISI מעריכים לפי שעה כי הסוללה אינה מבצעית כרגע, שכן ניכר כי חסרים רכיבים במוצב.

טילי S-300 חדשים בסוריה (ISI).

על-פי הדו"ח,טיל מסוללת הs-300 המוצבת במייסף, מגיע לטווח של 250 ק"מ. בתמונה ניתן לראות כי היא מכסה את כל מערב סוריה ובשיפוליה היא מגיעה גם עד לצפון הכנרת, צפון רמת הגולן, אצבע הגליל והגליל העליון. מערכת אווירית נוספת ומתקדמת יותר s-400 המאויישת ע"י אנשי צבא רוסים ממוקמת במרחק של כקילומטר וחצי ממערכת הs-300.