מזג האויר שפקד את ישראל בימים האחרונים בישר סופית את בואו של החורף. או לפחות את בואו של שעון החורף.

יום חורפי בירושלים (צילום ארכיון: יונתן זינדל / פלאש 90).

שעון הקיץ יסתיים בלילה שבין שבת לראשון הקרוב. בלילה שבין מוצאי שבת הקרובים לראשון, ה-29 באוקטובר י"ח בחשון תשע"ט, בשעה 02:00 לפנות בוקר, יש להזיז את המחוגים שעה אחת אחורה, לשעה 01:00 לפנות בוקר.

עוברים לשעון חורף (גרפיקה: אידאה)

בכך תסתיים תקופת שעון הקיץ, שנמשכה 210 ימים,  והיא תתחדש ב-29 במרץ 2019, כ"ב באדר ב' תשע"ט. הצד החיובי: כולנו זוכים לעוד שעת שינה הלילה. הצד השלילי: שעות האור מתקצרות מעכשיו ועד בוא האביב.

בין הזמנים

בחלק ממדינות העולם, ביניהן ישראל, משנים את הזמן בהתאם להתארכות הטבעית של שעות האור או להתקצרותן. דבר זה מאפשר בין היתר לחסוך עלויות למשק בשל עבודה בשעות חושך. הוויכוח על מועד העברת השעון בארץ עובר גם דרך היבטים דתיים, וחברתיים.

עקב מיקומה של ישראל בקו הרוחב 32, קרוב יחסית לקו המשווה, מספר שעות האור בה הוא כ-10 בשיא החורף, ומעט יותר מ-14 בשיא הקיץ. הזזת הזמן מאפשרת לקרב את שעות פעילות האנשים לשעות האור וכאן ההיבט החברתי. ההיבטים הדתיים קשורים יותר לשאלת ההשכמה המוקדמת בעת אמירת הסליחות, שעת יציאת השבת ושעת יציאת הצום ביום כיפור. אך בשנים האחרונות החלו להתארך ימי שעון הקיץ והציבור הישראלי מרוויח יותר שעות אורמבעבר.

שר הפנים אריה דרעי אמר שבוע לקראת המעבר לשעון חורף, כי "שעות האור הנוספת בשעון הקיץ הארוך שמסתיים השבוע, תרמה לאזרחי המדינה וכן לכלכלה ולמסחר". הוא הוסיף, כי "שעון החורף שיחל בסוף השבוע הקרוב – יסתיים לפני חג הפסח הבא".