בתגובה לעתירה של קבוצת רפתנים, הוציאה היום (שני) השופטת רבקה למרשטריך לטר מבית המשפט המחוזי בחיפה צו עיכוב זמני על ביצוע הסכם החלב שנחתם אתמול בין האוצר להתאחדות מגדלי בקר.

השופטת  קבעה בהחלטתה שהיות ומחר יום שבתון במשק, אין מניעה להטיל את צו העיכוב על ביצוע ההסכם, עד שזה יידון לעומק בפני שופט מן המניין, וקבעה את הדיון ל-31 באוקטובר.

היום הציגו שר האוצר משה כחלון, שר החקלאות אורי אריאל וראשי הארגונים החקלאיים את ההסכם לרפורמה במשק החלב עליו חתמו. במרכז ההסכם עומדת העברת משק החלב מרפתות קטנות לרפתות גדולות, והורדת מחיר המטרה של החקלאים. בנוסף חתם שר האוצר על צו להפחתת המכסים על מוצרי חלב. משרד האוצר ישקיע ברפורמה כ-450 מיליון שקלים, רובם יוקדשו לתמיכה ברפתנים שיגדילו את הרפתות. כ-50 מיליון שקלים מיועדים לפיצוי רפתנים שיעזבו את הענף.

לדברי יו"ר ועד הפעולה של הרפתנים, עודד שוהם, מדובר בדחייה חשובה, מפני שעד היום, כל ההסכמים והפעולות של ההתאחדות מגדלי בקר בנוגע להסכם זה, נעשו בימי שישי ובשבתות – ימים שרוב המשק שובת בהם ממלאכה.

לדבריו, תנובה הסכימה למשוך את עתירתה  נגד הקפאת מחירי מוצרי החלב המפוקחים במקרה של חתימה על הסכם החלב, אך כעת לא בטוח שתעשה זאת.  במקרה שכזה ייתכן והמדינה תיאלץ להשיב לעתירה בלוח זמנים מאד צפוף. המדינה כבר ביקשה מספר פעמים לדחות את מתן תשובתה, ולדברי שוהם, לא בטוח אם הבג"ץ ייעתר הפעם לבקשת דחייה נוספת, אם מימוש הסכם החלב יעוכב עוד ע"י בית המשפט.

הרפתנים טוענים כי מדובר במחיר הפסד. כדי להתמודד עם הטענה הזו באגף התקציבים ביקשו לרכז את משק החלב לרפתות גדולות מתוך אמונה שרפת גדולה יעילה יותר ממספר רפתות קטנות. הרפתות הקטנות, המרוכזות בעיקר במושבים, יצטרכו לגדול להספק ייצור של 1.2 מיליון ליטרים בשנה. לטובת כך יעמיד משרד האוצר כ-300 מיליון שקלים שיסייעו לרפתנים לשפר ולהגדיל את הרפתות שלהם. במקביל מכוונים באוצר לסגירה של רפתות קטנות. לטובת העניין הקצו כ-50 מיליון שקלים לפיצוי רפתנים שיעדיפו לסגור את הרפת במקום להגדילה.