9,920 אסירים ועצירים במתקני השב"ס השתתפו היום (שלישי) לראשונה בבחירות לרשויות המקומיות, באמצעות 56 קלפיות שהוצבו בבתי הסוהר ובתי המעצר. משירות בתי הסוהר נמסר כי בבחירות הצביעו 4,222 המהווים 44% מהאסירים בעלי זכות ההצבעה, ו-4,908 סרבו להצביע. ההצבעות עברו ללא אירועים מיוחדים. הקלפיות הועברו למרכז השליטה הארצי של הבחירות בכפר המכבייה, בדומה לקלפיות בהן הצביעו חיילי צה"ל.

אסירים ועצירים הנמצאים במתקני שב"ס השונים קיבלו השנה לראשונה את האפשרות להצביע בבחירות המקומיות. עד עתה, היכולת להצביע מתוך בתי המאסר והמעצר בישראל ניתנה רק בבחירות הכלליות. השינוי השנה מתאפשר הודות לסעיף חדש שנוסף בשנת 2017 לחוק הבחירות ברשויות המקומיות.

פוטנציאל ההצבעה במתקני השב"ס עומד על כ-10,000 אסירים, בנוסף לכ-1,500 אנשי סגל בשב"ס שעובדים ביום הבחירות.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן (ארכיון, צילום: אורי לנץ / פלאש90).

לשם הבטחת ההצבעה, 57 קלפיות הוקמו בבתי הסוהר ברחבי הארץ, חלקן נייחות וחלקן ניידות. הקלפיות מוקמו, בתיאום עם נציגי משרד הפנים, בתוך שטח בית הסוהר במקום שיבטיח את חשאיות הבחירה. בכל אגף בבתי הסוהר נתלו הודעות לבוחר בחמש שפות: עברית, ערבית, רוסית, אמהרית ואנגלית. בנוסף, לרשות האסירים עומדים אלפונים המציגים את המועמדים.

לרגל המאורע, ביקר אתמול (שלישי) השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בכלא איילון. במהלך ביקורו, קיבל ארדן סקירה מנציבת בתי הסוהר רב גונדר עפרה קלינגר על התנהלות הבחירות בקרב האסירים והעצורים, וכן שוחח עם האסירים ואנשי הסגל במקום.

"זו הפעם הראשונה מאז קום המדינה שהאסירים והעצירים מקבלים אפשרות לממש את זכותם ולהצביע לרשויות המקומיות אליהן הם משתייכים", אמר השר ארדן והוסיף: "הערך הזה חשוב מאוד כי הוא מחזק את הדמוקרטיה הישראלית בחיזוק משמעותי ובנוסף, יש כאן חשיבות לחיבור של האסירים לקהילה שממנה הם הגיעו וכאן יש להם הזדמנות להשפיע על אורח החיים בישוב שאליו אנחנו מקווים שהם יחזרו בעתיד כשהם יסיימו לרצות את עונשם. אני שמח לראות את ההיערכות המאוד מקצועית של שב"ס ליום ההצבעה ההיסטורי הזה".