על רקע מאמצי ההסדרה ברצועת עזה, נפגשו היום (שבת) יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ונשיא מצרים עבד אל-פאתח א-סיסי בשארם א-שייח שבמצרים. הצדדים לא מסרו את תוכן המפגש, אך על פי הערכות מנסה א-סיסי להגיע להסכמה עם אבו מאזן כך שלא יעצור את מאמצי ההסדרה בין ישראל לחמאס בתיווך מצרים.

סימנים נוספים למאמצי ההסדרה נראו אתמול בהפגנות על גדר רצועת עזה, שהיו רגועות וקטנות בהשוואה לשבועות האחרונים. כ-7000 פלסטינים הפגינו בחמישה מוקדים, ומרבית המפגינים לא התקרבו לגדר והפגינו בעומק השטח. נרשמו ניסיונות פריצה של הגדר או הבערת צמיגים כפי שקרה בהפגנות קודמות. עדות נוספת לרגיעה היחסית היא העובדה שמשעות הבוקר לא פרצו שריפות ביישובי עוטף ישראל כתוצאה מבלוני תבערה.

הבוקר פרסמו כלי תקשורת לבנונים טיוטת הבנות שהתגבשו לכאורה בין ישראל בחמאס. הטיוטה שפורסמה אינה סופית, והמשא ומתן בין הצדדי בתיווך מצרים נמשך.

על פי הפרסומים, במסגרת ההבנות ידרש חמאס לרסן את המפגינים בגבול עם ישראל ולהעניש מתפרעים, וכן להפסיק את מוקד ההפגנות מול קיבוץ זיקים הכוללות משט לישראל. צעדות השיבה ימשכו במתכונת מצומצמת.

במקביל, מצרים תפעל להסיר חלק ניכר מהמצור על עזה, מרחב הדיג מול חופי הרצועה יורחב, ובהמשך ישראל תעניק אישורי שטחה לכמות מוגבלת של פלסטינים בשטחה.

בנוגע לסוגיית השבויים, מצרים תפעיל לחידוש המשא ומתן. תקבע רגיעה ממושכת של שלוש שנים ועבר רפיח יפתח.

הסכמות אלה אינן סופיות כאמור, והמשא ומתן צפוי להמשך בתקופה הקרובה.