ועדת הטייקונים בודקת כיוונים חדשים: היום (ראשון) יתייצב לראשונה רגולטור מול ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית במתן אשראי ללווים גדולים בראשות הח"כ איתן כבל שידועה בכינוי "ועדת הטייקונים". משה ברקת, יו"ר רשות שוק ההון יעמוד מול הועדה, ויתבקש לענות על שאלות הנוגעות לפיקוח על פעילות הבנקים, ומה שידוע בתור "הדלת המסתובבת"- התופעה בה פקידים בכירים בבנקים הופכים לרגולטורים בסיום תפקידם, ולהפך.

המפקחת הקודמת על שוק ההון דורית סלינגר זומנה לוועדה אך ביטלה את השתתפותה ברגע האחרון לאחר שסידור הישיבה שונה בלא תיאום אתה, כך שהיא הייתה אמורה לשבת לבדה מול קבוצת ח"כ במה שהיא כינתה "כיסא נאשמים", ובלי יכולת להתייעץ עם הצוות המקצועי שסביבה.

משה ברקת נכנס לתפקיד בחודש שעבר, ולא כיהן בתפקיד ברשות שוק ההון בתקופה בה התקבלו ההחלטות אותן חוקרת הוועדה. עם זאת, חברי הועדה החליטו לזמן שורה של רגולטורים אחרי שנציגי הבנקים התעקשו כי הם אינם יכולים לחשוף מידע בגלל חסיון לקוחותיהם.

את הפרטים מאחורי ההתנהלות הזו, אותה באה ועדת החקירה לבחון, מסרבים הבנקים לחשוף מטעמים של חיסיון מידע של לקוחותיהם. "אנחנו כפופים לסודיות בנקאית לגבי כל הלווים שלנו, לא נמסור את המידע" אמרה בשבוע שעבר רוסק עמינח. בהתאם לחוק, לבנק אסור לחשוף פרטים על לקוחותיהם, אלא באישורם בלבד. מובן שזוהי עמדה נוחה מאד לבנקים, וסביר שינסו להתבצר בעמדה זו כמה שיותר ולא להקל על עבודתם של אנשי הוועדה.

כבל טען בעבר כי במידה והבנקים ימשיכו לסרב למסור לוועדה פרטים על הלוואותיהם ללווים הגדולים בתחילת שנות ה-2000, הוא יעתור לבג"ץ בבקשה לכפות עליהם את המהלך. כבל גם הציע במהלך הדיון האחרון לפתוח בוועדת חקירה ממלכתית, שלה תהיה הסמכות לראות את פרטי ההלוואות גם ללא הסכמת הלווים.