כ-500 גמלאים חסמו היום (ראשון) את קרן הרחובות ארלוזורוב ואבן גבירול בתל אביב במחאה על מצבם של הגמלאים בישראל. ההפגנה, שאורגנה על ידי הסתדרות הגמלאים ,מגיעה לאחר החלטת הממונה על שוק ההון לקצץ בפנסיה של גמלאים החברים בקרנות הפנסיה הוותיקות, כתוצאה מאי עליית גיל הפרישה לנשים.

"אנחנו מפגינים נגד שורה של צעדים של הממשלה נגד האזרחים הוותיקים, אלו שהקימו את המדינה, נלחמו עליה ותרמו את חלקם". אומר לנו יו"ר הסתדרות הגמלאים, שמוליק מזרחי, "היום כאשר הגיעו הגמלאים לזיקנתם, אחרי שחסכו כל השנים, היום מודיעים להם שפוגעים להם בקצבה ומקצצים 1.3% בגלל מחדל של הממשלה. מה זה מעניינם אם מעלים את גיל הפרישה או לא מעלים את גיל הפרישה? אנחנו דורשים מידית שהאוצר יודיע שהוא מבטל את הקיצוץ, ומעביר את הכספים הדרושים לכיסוי הגרעונות שנוצרו מאי העלאת גיל הפרישה".

שמוליק מזרחי יו"ר התסתדרות הגמלאים בהפגנת הסתדרות הגמלאים נגד הרפורמה בסיעוד והקפאת הפנסיות. 4 בנובמבר 2018 (צילום: עמר כהן)

מזרחי מזכיר גם דרישת הסתדרות הגימלאים להצמיד את קצבאות הזיקנה לשכר הממוצע במשק, ולא למדד המחירים הצרכן כפי שנהוג כיום – מה שמוביל לקפאון ארוך שנים בגובה הקיצבה. "לא ייתכן שהמנכ"לים, השרים וכל הבכירים מצמידים את שכרם לשכר הממוצע במשק, והקצבאות שלנו מוצמדות למדד שלא עולה", אמר מזרחי, "הם עם שכר של למעלה מ-40 אלף שקלים בחודש מוצמדים לשכר הממוצע, והקשישים שחיים מ-2000-3000 ש"ח בחודש לא מוצמדים. זאת בדיחה עצובה."

הפגנת הסתדרות הגמלאים נגד הרפורמה בסיעוד והקפאת הפנסיות. 4 בנובמבר 2018 (צילום: עמר כהן)

מחדל נוסף עליו מוחים הגימלאים הוא דחיית יישום הרפורמה בסיעוד, עקב התנגדות משרד האוצר לצעדים הנדרשים ליישומה. "הרפורמה היתה אמורה לצאת לדרך בראשון לנובמבר", אמר מזרחי, "בגלל ויכוחים בין האוצר לביטוח הלאומי העסק הזה תקוע. אנחנו נילחם על הנושאים האלה עד שיהיו פתרונות. אנחנו הגמלאים נמשיך לחסום כבישים עד שהאטימות הזו תיפתח".

ח"כ נחמן שן בהפגנת הסתדרות הגמלאים נגד הרפורמה בסיעוד והקפאת הפנסיות. 4 בנובמבר 2018 (צילום: עמר כהן)

להפגנה הגיע גם ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) שעומד בראש שדולת הגמלאים בכנסת. "מבחינתי, האזרחים הוותיקים זו המשימה החשובה ביותר שלי בכנסת", אמר ח"כ שי, "רוב הפעילות הפרלמנטרית שלי מושקעת באזרחים הוותיקים. מדובר באוכלוסיה גדולה וחשובה שהחברה הישראלית זורקת אותם הצידה ודורכת עליהם". ח"כ שי הוסיף כי "הנושא של הפנסיות זו רק דוגמה ליחס המחפיר אליהם. אם הממשלה כשלה בהעברת רפורמה בכנסת, זו אחריות הממשלה לטפל בנושא. היא נכשלה, אז היא מפילה את זה על 250 אלף איש. מה זה סולדיריות? אם אתם לא מסוגלים להעביר את הרפורמה, תשלמו. גם המפקחת על הביטוח השאירה את התפוח האדמה הלוהט הזה על השולחן והסתלקה. היא הייתה צריכה לטפל בזה. זה לא יעבוד ככה. אנחנו נביא את כל 250 אלף הגימלאים לקריית הממשלה בירושלים".

הפגנת הסתדרות הגמלאים נגד הרפורמה בסיעוד והקפאת הפנסיות. 4 בנובמבר 2018 (צילום: עמר כהן)

לאחר כשעה של הפגנה שכללה חסימות צירים זמניות התפזרו המפגינים, לא לפני שעמדו לשיר יחדיו את 'התקווה' והבטיחו לשוטרים שהחזירו את התנועה בצומת כי הם עוד יחזרו.