שר האוצר משה כחלון הכריז היום (שני) בפתח ישיבת סיעתו כי התכנית למיגון הצפון יוצאת לדרך, בעלות של חצי מיליארד שקלים עד סוף שנת 2019. לדבריו במסגרת התכנית ימוגנו מוסדות רווחה ובריאות, בתים בישובים צמודי גדר וכן יוספו מרכיבי בטיחות ביישובים. יישום התכנית יעשה בהתאם לסדרי עדיפויות שנקבעו בצוות בינמשרדי, שהתכנס בהתאם להחלטת הממשלה.

״לקחנו אחריות והתחייבנו להגן על תושבי הצפון ואנחנו עומדים בהתחייבותנו" אמר שר האוצר. "מדובר בתכנית רחבת היקף מהגדולות שהיו כאן. בשעות אלה כבר משפצים מקלטים עם פתיחה מרחוק ומיזוג, מחזקים מוסדות חינוך ורווחה, והעבודות ילכו ויגברו בזמן. במשך שנים רק דיברו על מיגון הצפון, ואני שמח שהצלחנו לרתום את כל המשרדים הרלוונטיים כדי סוף סוף לבצע את המשימה הלאומית הזו". כחלון הודה לשרים כץ, בנט, ליצמן, ליברמן וגלנט על ההירתמות לתכנית.

תכנית המיגון נבנתה על ידי צוות בינמשרדי בראשות פיקוד העורף ובהשתתפות משרד הביטחון, משרד האוצר, המל"ל ומשרדי ממשלה נוספים לשם מתן מענה תקציבי מיידי בשנים 2018-2019 לחיזוק העורף בצפון. במסגרת עבודתו הצביע הצוות על מקורות תקציביים לביצוע בטווח המידי. ביצוע תקציב זה יהיה בהתאם לסדרי עדיפויות שייקבעו בהמשך וצפוי לשמש למיגון מוסדות רווחה בצפון, מרכיבי ביטחון בישובים סמוכי גדר, מיגון פרטי בישובים סמוכי גדר, חיזוק ומיגון של דירות בקרית שמונה וחיזוק ומיגון מוסדות בריאות. במסגרת זו, התקציב בשנת 2018 עומד על כ- 200 מיליון שקלים ובשנת 2019 יוקצה תקציב נוסף של כ- 300 מיליון שקלים.

סכומים אלה מתווספים ל-150 מיליון שקלים שהוקצו למיגון הצפון בתחילת שנת 2018. מהאוצר נמסר כי תקציב זה נמצא כעת בביצוע ובסופו כל המקלטים הציבוריים בטווח של 0-20 ק"מ מהגבול, יהיו בכשירות טובה (יכולת שהייה ארוכה- מזגן, מערכת WI-FI ופתיחה מרחוק). כמו כן, התקציב מוקצה לטובת מיגון מוסדות חינוך, בריאות ורווחה, הקמת מצבורי מיגוניות ועוד.