עובדי נמל אשדוד יגיעו היום פעם נוספת לבית הדין הארצי לעבודה בדרישה שתתאפשר להם זכות השביתה, זאת לאחר שפעם נוספת הגיע המו"מ להסדרת זכויותיהם בתהליך בניית הנמל החדש למבוי סתום.

"הגענו למבוי סתום גם בנושא הכלכלי וגם בנושא התשתיות, כלומר בנמל אשדוד אנחנו תקועים מאוד לעומת נמל חיפה שאנחנו כבר בשלב ניסוחי ההסכם הקיבוצי" אמר לדבר ראשון אבי אדרי יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות.

כדוגמה נתן אדרי את נושא בניית השכונה החדשה הסמוכה לנמל בצידו הדרומי. עובדי הנמל חוששים, שעל אף ההבטחות שהשכונה החדשה לא תפגע בפעילות הנמל, רוכשי הדירות במקום ינהלו בעתיד הליכים משפטיים למנוע חלק מפעילותו."תגיד לי איזו שכונה תרצה שיהיה לה רעש בלילה, תאורה חזקה, שיעברו לידה רכבות של חומרים מסוכנים? אמורים לנו שהתושבים לא יתנגדו אבל אנחנו צופים שהם דווקא יעשו על זה בלאגן, ושבסופו של דבר המקטע הדרומי בנמל ייפגע. אז אנחנו דורשים שטחים חלופיים כביטחון, אלו לא בקשות בשמיים. כבר היום לא נותנים לנו לעבור עם מכולות ברום בשטח הזה. הנושא הזה במבוי סתום ואומרים לנו שככל שייתנו לנו שטח נוסף זה יהיה כנגד כניסה של משקיע אסטרטגי. ומה אם לא ייכנס משקיע אסטרטגי? מישהו יודע להבטיח שיקנו את הנמל? מה יקרה?".

בנושא ההתייעלות אומר אדרי הסכימו העובדים לשורה ארוכה של צעדים, ולמעשה כמעט לכל דרישות ההנהלה. "הגענו כבר עם ההנהלה להסכמות, ופתאום בא הממונה על השכר כדרכו בקודש ומטיל זכות וטו. אז המבוי הסתום הוא מבוי סתום אמיתי".

על אף שכבר לפני כחמש שנים הכיר בית הדין לעבודה בזכותם העקרונית של עובדי הנמלים לשבות להגנת זכויותיהם בתהליך הקמת הנמלים החדשים – מאז בכל מחלוקת שהתעוררה הוציא צווי מניעה זמניים ולא אפשר להם לממש זכות זו – כשהוא שולח אותם להמשיך ולנהל מו"מ מול המדינה והנהלות הנמלים, זאת בשעה שהנמלים החדשים הולכים ונבנים לנגד עיניהם.