המשטרה הגישה היום (ה') את סיכומי החקירה של תיק 3000 העוסק בעבירות שוחד לכאורה של שורת בכירים בתהליך רכישת צוללות מתאגיד טיסנקרופ הגרמני – רבים מהם כאלה שנמנים או נמנו עם סביבתו הקרובה של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

המשטרה הודיעה כי יש תשתית ראיות להעמדה לדין של שישה מתוך שבעת הנחקרים בתיק, על עבירות שוחד ומרמה, וכן על עבירות נוספות. נגד עו"ד יצחק מולכו, אשר שימש כשליחו של רה"מ נתניהו, לא נמצאו ראיות המצדיקות העמדה לדין. נתניהו עצמו מסר עדות בפרשה, אולם הוא לא הוגדר כחשוד בפרשה.

מהמשטרה נמסר כי עם סיום החקירה עמדתה היא שקיימת תשתית ראייתית להעמדה לדין כנגד:

  • תא"ל (מיל') אבריאל בר יוסף – עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וקשירת קשר לביצוע פשע
  • תא"ל (מיל') שי (שייקה) ברוש – עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בצוותא, קשירת קשר לביצוע פשע, הוצאת חשבונית שלא כדין ועבירות הלבנת הון.
  • אלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום –  עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מע"מ (הוצאת חשבונית שלא כדין).
  • עו"ד דוד שמרון –  עבירות של תיווך בשוחד ("שוחד הנעה") בכל הנוגע למערכת יחסיו עם גנור, ועבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון בהקשר למעורבותו בפרשת "קרדיט סוויס".
  • השר (לשעבר) ויו"ר קרן היסוד אליעזר (מודי) זנדברג – עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים והוצאת חשבונית שלא כדין.
  • דוד שרן –  עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות על פי חוק מימון מפלגות ובחירות.

כנגד עו"ד יצחק מולכו כאמור, לא נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות.

"תיק 3000" עוסק בעיקרו בחשדות לכאורה למסכת עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות נוספות, שבוצעו במסגרת רשת של מערכות יחסים שכללה עובדי ציבור, גורמים עסקיים ונושאי משרה בכירים, אשר התנהלו בין במישרין ובין באמצעות גורמים עסקיים ופרטיים אשר שימשו כמתווכים, במהלך השנים 2009-2017, וזאת במטרה לקדם אינטרסים עסקיים הנוגעים ברכש צוללות וכלי שיט עבור מדינת ישראל מאת התאגיד הגרמני "טיסנקרופ" (THYSSENKRUPP), וזאת לצד קידום אינטרסים עסקיים נוספים.

במערכת הפוליטית כבר נשמעה ביקורת על תפקידו של נתניהו בפרשה. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי מסר: "אם ראש הממשלה ידע על מעורבות מקורביו הוא צריך להתפטר, ואם הוא לא ידע – עליו להתפטר כי הוא לא כשיר לנהל את מערכת הביטחון שלנו". יו"ר 'יש עתיד' ח"כ יאיר לפיד דרש הסבר נוכח ההתפתחות בתיק 3000: ״נתניהו חייב לציבור הסבר. מה הוא עוד לא ידע? איך קרה שסביבו הרוויחו לפי החשד עשרות מיליונים מתחת לשולחן בעסקת נשק רגישה שהוא ניהל באופן אישי. אם כל זה קרה מבלי שנתניהו יודע מה הולך אצלו בלשכה הוא אינו כשיר להמשיך בתפקידו״.