מדינת ישראל הכניסה אתמול (חמישי) את כספי הסיוע הקטארי לחמאס ברצועת עזה. כ-15 מיליון דולר במזומן שנועדו בעיקר לשמש כמשכורות לפקידים האזרחיים של חמאס בעזה. הכסף הועבר בשלוש מזוודות באמצעות שליח קטארי דרך מעבר ארז. על אף שמדובר בצעד שתואם עם הרשויות בישראל כחלק מהמו"מ על הפסקת הלחימה, אף גורם רשמי בממשלה או בצה"ל לא התייחס לנושא עד כה.

העברת הכספים לרצועת עזה מגיעה גם על רקע ההבנות אליהן הגיע נשיא מצרים א-סיסי מול אבו מאזן, שעל פי הדיווחים בעיתונות הערבית הסכים להעביר לרצועה תקציבים מהרשות הפלסטינית. במקביל, בימים האחרונים נרשמה רגיעה יחסית בהתנגשויות האלימות ברצועה, כשחמאס מנסה לרסן את ההפגנות מול הגדר ופועל למניעת שיגור של בלוני תבערה.

העברת הכסף הקטארי במזומן הייתה דרישה של חמאס, עובדה המקשה על המעקב אחר השימוש שיעשה חמאס בכסף. הבוקר נראו ברצועת עזה תורים ארוכים של פקידי ממשל הממתינים לקבל את משכורתם. כמו כן על פי דיווחים שונים, מלבד משכורות לאנשיו, חמאס הודיע שחלק מהכסף יופנה לסיוע למשפחות נזקקות.

יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, התייחסה להעברת הכספים ואמרה כי "עכשיו מזוודות עם כסף באישור ישראל עוברות לחמאס. יום שמתחיל עם מזוודות של כסף שעוברות למקורבי נתניהו על עסקאות ביטחוניות – מסתיים עם מזוודות של כסף שעוברות לחמאס באישור נתניהו שנכנע לאולטימטום. מוכר את הביטחון למקורבים וקונה שקט זמני מחמאס. נתניהו צריך ללכת".

חבר הכנסת, חיים ילין (יש עתיד) כתב הבוקר בחשבון הפייסבוק שלו "האם ככה ממשלת ישראל רוצה לנהל את ביטחון המדינה? האם ככה הקבינט במדינת ישראל חושב לשמור על ביטחון תושביו? מוכרים את ביטחון המדינה, מוכרים את תושבי עוטף עזה בתמורה ל'שקט' שאף אחד לא בטוח מה הוא כולל. זאת לא הסדרה זאת הפקרה"