בעקבות מתקפת הרקטות על ישובי הדרום החלו ברשות המיסים בהיערכות לפיצוי מהיר לתושבים. עם זאת בממשלה עדיין לא מפעילים משק לשעת חירום שמאפשר, עם הפעלתו, הפעלת שורה של תקנות כלכליות שיגנו על העסקים והתושבים.

ביומיים האחרונים נפגעו עשרות בתים ועסקים בישובי עוטף עזה והדרום. במספר בתים מדובר בפגיעה משמעותית שמחייבת את פינוי הבית לתקופת שיפוצים ממושכת. שלשום כבר הגיעו אנשי מס רכוש כדי לאמוד את הנזקים בבתים הראשונים שנפגעו.

אתמול (שלישי) הודיעה רשות המיסים כי 20 צוותים של קרן מס רכוש הגיעו לדרום כדי לאמוד את נזקי הרקטות וכן כי נפתח מוקד חרום שמספרו *4954 אליו יכולים לפנות אזרחים שבתיהם נפגעו. במהלך הבוקר החליטו צוותי מס רכוש על פינוי לבתי מלון של 15 משפחות מאשקלון ומשפחה נוספת משדרות, שבתיהן נפגעו.

בשעות הצהריים הודיע שר האוצר כי הנחה את מנהל רשות המיסים, ערן יעקב לתקן תקנות מיוחדות שיאפשרו לפצות הורים שנאלצו להפסיד ימי עבודה בעקבות ביטול הלימודים, תיירנים שפעילותם נפגעה וכן דבוראים מאזור העוטף שנפגעו כתוצאת משריפת שטחי המרעה של הדבורים. תקנות אלה יכנסו לתוקף בדיעבד החל מחודש מאי ועד לסוף השנה. ראוי לציין שההקלות בהנחיות פיקוד העורף לתושבי העוטף מסבכת את המצב היות שחלק מהגנים יכולים לפעול, אך ההודעה הגיעה באמצע היום ולא ברור אם יש יכולת להיערך לפתיחת הגן עם נשות הצוות ועם מקומות העבודה של ההורים.

כמו כן נמסר מרשות המיסים כי הם עוקבים אחר ההתפתחויות ובוחנים צעדים נוספים שיצמצמו את הפגיעה הכלכלית בתושבי הדרום. יש לציין כי בשנתיים האחרונות העבירה רשות המיסים סכומי כסף גדולים לקרן הפיצויים שעומדת היום על סכום שיא של 15 מיליארד שקלים. לשם השוואה במלחמת לבנון השניה שילמה הקרן כחצי מיליארד שקל פיצויים ישירים בגין נכסים שנפגעו במלחמה בנוסף שלמה הקרן כ-3.2 מיליארד שקלים נוספים פיצוי בגין פגיעה עקיפה בעסקים.

במקביל ועדת הכלכלה דנה אתמול באפשרות להכריז על משק לשעת חירום לבקשתו של ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני). יו"ר הועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) קיבל את בקשתו של ברושי והוחלט כי הועדה תפנה לממשלה בבקשה להכריז על מל"ח (משק לשעת חרום). הכרזה המכניסה לתוקף שורה של תקנות שיאפשרו לפצות את התושבים והעסקים בגין הפגיעה בימי העבודה והשבתת העסקים.