ירי הרקטות המסיבי מרצועת עזה לשטח ישראל ביממה האחרונה הוא בעוצמה גבוהה פי שתיים מזו שהופעלה מהלך מבצע צוק איתן בשנת 2014, אך בצה"ל מדגישים כי גם התשובה הישראלית עוצמתית מאוד אף היא.

גורם צבאי אמר לדבר ראשון כי מבין 150 יעדי הטרור שצה"ל תקף ברצועת עזה, ההתקפה הייתה שונה באופן מהותי גם מבחינת כמות המטרות וגם מבחינת ייחודם וכי מטרת התקיפות היא לפגוע במטרות המוגדרות כ"מטרות עוצם". על פי אותו גורם מדובר במטרות בעלות חשיבות פרקטית ותודעתית עבור חמאס, כמו למשל מחיקתם של מבנים בעלי 7-5 קומות בלב העיר תוך צמצום בפגיעות בנפש. מתחילת הסבב הנוכחי צה"ל תקף ארבעה מטרות עוצם לעומת כל תקופת צוק איתן בה הותקפו רק שני יעדים מהסוג הזה.

בצה"ל מדגישים כי תקיפת מבנים בכזה גודל ובלב שכונה אזרחית הוא אתגר טקטי. "בנינו יכולת לעשות את זה ללא נפגעים" אמר הגורם הצבאי והוסיף כי בשלב הראשון מוודאים שהבניין ריק מאנשים כמו שעות אחרי העבודה ואם צריך אז גם שולחים הודעות ובמקרים נדירים מתקשרים. בשלב השני דואגים גם שסביבת המבנה, השכונה גם מפונה מאזרחים. בשלב השלישי כלי טיס תוקפים באמצעות חימוש קל בצירים של השכונה ליצור מצב בו האזרחים מסתגרים בתוך המבנים, לדברי הגורם הצבאי "מייצרים קיר אש בין האנשים למטרה" ולבסוף משמדים את הבניין.