דבר העובדים בארץ ישראל
ניצב בדימוס משה אדרי (יונתן זינדל/פלאש90)
תסבוכת המפכ"ל
סוף הפרשה

המרוץ למפכ"לות: צ'יקו אדרי הודיע על הסרת מועמדותו לתפקיד.

פרישתו של אדרי מגיעה בעקבות שורת הגילויים שפגעו באמינותו והובילו את הוועדה למינוי בכירים שלא להמליץ עליו לתפקיד | אדרי: "לצערי, ישנם כוחות רבים שכל מטרתם היתה, מהיום בו הוכרזתי כמועמד, לסכל את מועמדותי לתפקיד" | השר ארדן הביע צעד על הסרת המועמדות של אדרי

עדכון אחרון: 05.12.2018, 20:25

ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי הודיע אמש (רביעי) כי הוא מסיר את מועמדותו לתפקיד מפכ"ל המשטרה. אדרי קיבל את ההחלטה לאחר שוועדת גולדברג למינוי בכירים המליצה שלא למנותו לתפקיד בעקבות גילויים שהטילו ספק בהתאמתו לתפקיד. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שדחף למינויו של אדרי, מאשים הערב את התקשורת בסדרת הכפשות, ומביע צער על החלטתו של אדרי.

בין הגילויים, פורסם אחר הצהריים באתר 'וואלה!' כי אדרי נפגש עם בוחנת הפוליגרף שבדקה אותו טרם הבדיקה ולא דיווח על כך לוועדת גולדברג. במשרד לביטחון פנים לא מכחישים את עצם המפגש, אך מבהירים כי לא מדובר היה בהכנה לפוליגרף אלא בהתייעצות רפואית. עם זאת, לא דיווח אדרי לוועדה על כך שנפגש עמה. מועמדותו של אדרי נפסלה על ידי ועדת גולדברג למינוי בכירים, אך השר גלעד ארדן הצהיר כי בכוונתו להגיש אותה לאישור הממשלה בכל זאת.

על פי הדיווח, אדרי הסתיר מוועדת גולדברג את העובדה שנפגש עם בוחנת הפוליגרף, חווה יודפת, לפגישת הכנה לפני הבדיקה. השניים נפגשו ב-20 בנובמבר, לפני שנקבע שהיא זו שתבחן אותו, ובטרם נדרש באופן רשמי לעשות בדיקה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"לסכל את מועמדותי לתפקיד, להכפיש ולרמוס את שמי הטוב"

"לצערי, ישנם כוחות רבים שכל מטרתם היתה, מהיום בו הוכרזתי כמועמד, לסכל את מועמדותי לתפקיד, להכפיש ולרמוס את שמי הטוב ולפגוע במשפחתי", מסר אדרי. "לחמתי בצה״ל כסגן מפקד סיירת גולני, לאחר מכן שירתתי במשטרת ישראל למעלה מ-28 שנים בתפקידי ליבה, ביחידות המיוחדות, בתחנות, במרחבים וכמפקד המחוזות המורכבים ביותר וזכיתי להערכה רבה.

"פיקדתי על עשרות אלפי שוטרים, שעמדו איתי ולצידי בכל תפקידיי באירועים גדולים ומאתגרים למען ביטחון הציבור, בלוחמה בטרור ובפשיעה. אני מצדיע להם.
אין בכוונתי לאפשר את המשך מסע ההכפשות נגדי, בזמן שכל חטאי הוא, שנבחרתי כמועמד לתפקיד החשוב של המפקח הכללי של משטרת ישראל. כבר עם הכרזת מועמדותי לתפקיד היתה בי התחושה כי מנסים לסכל אותה בכל דרך. תחושה זו קיבלה משנה תוקף עם פרסום חוות הדעת של הוועדה ובמיוחד חוות דעתם של שני חברי הוועדה, נציב שירות המדינה, פרופ׳ דניאל הרשקוביץ ומר משה טרי, שהמליצו לאשר את מועמדותי וכתבו בחוות דעתם: 'יש כאן ניסיון לפגוע במועמדות המועמד בכל מחיר'.
בימים האחרונים ועם התקדמות התהליך, מסע ההכפשות חצה כל גבול והביא לפגיעה בשמי הטוב, על לא עוול בכפי.

"אני מודה לשר לביטחון הפנים על האמון הרב שנתן בי כאשר עמד לצידי לאורך כל הדרך ולציבור בישראל על תמיכתו הרבה בי, אשר חש את העוול שנגרם לי והביע זאת בפני בכל מקום בו ביקרתי. ברור לי כי גם לאחר שהממשלה תמנה אותי למפכ״ל אהיה צפוי להליכים משפטיים ממושכים לאישור מועמדותי, לכן, מתוך דאגה כנה ואהבה למשטרת ישראל, שעלולה להישאר ללא מפקד קבוע חודשים רבים ושתישא גם כן במחיר הסערה ומסע ההכפשות, גמלה בליבי ההחלטה בימים האחרונים להודיע על הסרת מועמדותי לתפקיד. אני מאחל הצלחה רבה למי שיבחר לתפקיד המפכל ואמשיך להירתם לכל משימה למען מדינת ישראל ואזרחיה".

מהמשרד לביטחון פנים נמסר "בהמשך למסע ההכפשות והרדיפות התקשורתי כנגד ניצב (בדימוס) אדרי עם ההכרזה כי הוא המועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה, אנחנו עדים לעוד כתבה מעוותת שפורסמה מבלי לבקש את התייחסותו של ניצב בדימוס אדרי.

יובהר כי עוד טרם החליטה הועדה על דרישתה לביצוע בדיקת פוליגרף ועוד קודם לקביעת היועץ המשפטי לממשלה את זהות מכון הפוליגרף, פנה ניצב בדימוס אדרי להתייעצות באשר ליכולתו הבריאותית לביצוע בדיקת פוליגרף במידה ויידרש לעשות כן, לאור עברו הרפואי. בהתייעצות כלל לא בוצעה הכנה לביצוע הפוליגרף וכן, בניגוד מוחלט לתיאור בכתבה, ניצב אדרי לא תאם ולא ביקש דבר מהבודקת. בדיקה זו היתה מבוצעת בכל מקרה על ידי ניצב אדרי גם לאחר החלטת הועדה.

ניצב אדרי לא הכיר את הבודקת ולא שכר מעולם את שירותיה אלא פגש אותה כבודקת מוסמכת לביצוע בדיקות פוליגרף. אין לו שום קשר לבודקת שנבחרה פרט לפגישת הבירור הרפואי שהתקיימה ביניהם, כאמור עוד טרם החליטה הועדה כי עליו לבצע בדיקת פוליגרף תעסוקתי.

ניצב בדימוס אדרי נענה לדרישת הועדה לביצוע הבדיקה באופן מיידי ולא היה הגורם שקבע את זהות המכון או הבודק. ניצב בדימוס אדרי עבר בהצלחה את בדיקת הפוליגרף שהינה בדיקה מקצועית, אותה הוא מוכן לבצע בכל מכון שידרש. כל ניסיון להציג את הדברים אחרת הינו חלק ממסע מתוזמר של פגיעה בשמו הטוב של ניצב (בדימוס) אדרי".

וגם – מחדל מצעד הגאווה בירושלים

יו"ר הוועדה למינוי בכירים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, התייחס בראשון לפסילת מינויו של המועמד למפכ"לות משה אדרי. גולדברג טען כי אדרי אינו ראוי להיות מפכ"ל וטען כי עלו בעיות בבדיקת הפוליגרף אותה נשלח לעשות מטעם הוועדה. לדבריו עבר אדרי את בדיקת הפוליגרף בהצלחה בשאלות שאותן נשאל. אך הוא לא נשאל בפוליגרף אודות הפגישה שקיים עם עו"ד פישלר.

בשבוע שעבר הודיעה הוועדה כי לאחר ששקלה את מועמדותו של אדרי, ולאחר מספר תלונות שהגיעו אליה, היא פוסלת את מועמדותו. בתוך כך, התייחסה הוועדה לפגישה אותה קיים אדרי ימים ספורים לפני הופעתו בוועדה, עם עו"ד פישלר, המייצג את רפי רותם, שהתלונן בעבר כנגד אדרי.

תלונה נוספת שהגיעה לוועדה כנגד אדרי היא של ששת הצועדים שנפצעו במצעד הגאווה בירושלים ב-2015, בפיגוע שהתקיים על ידי ישי שליסל, בשעה שאדרי כיהן כמפקד מחוז ירושלים במשטרה.

נושאים קשורים:  משטרת ישראל, ועדת גולדברג, צ'יקו אדרי, גלעד ארדן, המשרד לבטחון הפנים
תגובות
×