מאות עובדות סוציאליות חסמו את הכניסה לירושלים, סמוך לגשר המיתרים, תחת הכותרת "כחלון תסתכל לנו בעיניים". ממשטרת ישראל נמסר כי אחרי קרוב לשעה, הציר נפתח לתנועה. ההפגנה מתקיימת בעקבות מה שהגדירו המוחים  כ"המשך ההתעלמות של שר האוצר, משה כחלון ושר הרווחה, חיים כץ ממשבר העובדים הסוציאליים" ובמסגרת מאבקן על הוספת אמצעי ביטחון ושיפור בתנאי העסקתם.

מחאת העובדים הסוציאליים מפגינים בכניסה לירושלים סמוך לגשר המיתרים. (צילום: איגוד העובדים הסוציאלים)

חברת הכנסת מיכל בירן (המחנה הציוני), המשתתפת בהפגנה, אמרה כי "צריך להגיד את האמת: אם הייתן משביתות את שדה התעופה – כחלון היה יושב בזה הרגע לשולחן המשא ומתן כדי למצוא פתרון. אבל העובדות הסוציאליות נמצאות בין הפטיש לסדן, נלחמות למען אחרים כשהן עצמן לא מקבלות את הזכויות והתנאים שמגיעים להן, חשופות לאלימות, עובדות בתת תנאים. העו"סיות מטפלות באוכלוסיות הכי מוזנחות ובלתי נראות בישראל, ובהתאם לכך – לאף אחד לא אכפת מהמחאה שלהן, ואף אחד לא עושה את המאמץ הדרוש כדי לסיים אותו ולהגיע לתוצאות. כחלון צריך לקחת אחריות על המצב ולהיענות מיידת לדרישות".

ח״כ עמיר פרץ, יו"ר שדולת האדם העובד, אמר כי "עובדות ועובדים סוציאליים אלה אנשים שבחרו בשליחות חברתית כדרך חיים. הם מתמודדים עם משפחות קשות יום, עם אלימות נגד נשים, ובמקרים רבים מצילים חיים. שרי האוצר והרווחה צריכים להספיק להתעלם מדרישותיהם, וראש הממשלה צריך להתערב אישית כדי לסיים את המשבר ולא להמשיך בהנחה כי ימשיכו לגלות אחריות ולכן אפשר להמשיך ולנצל אותם".

איגוד העובדים הסוציאליים הודיע כי במסגרת המאבק יושבתו היום (ראשון) כל שירותי הרווחה במרחב ירושלים. העובדים נאבקים על הוספת אמצעי ביטחון ושיפור בתנאי העסקתם. במסגרת העיצומים, לא תהיה קבלת קהל במחלקות הרווחה, לא יכתבו תסקירים לבתי משפט, לא יתקיימו ועדות החלטה בנושא קטינים בסיכון, לא יפעלו מרכזים לטיפול באלימות במשפחה. לא תהיה קבלת קהל של עובדים סוציאליים במשרד הרווחה לרבות קציני מבחן נוער, מבוגרים ומעצרים וחוקרי ילדים, וישבתו עובדים סוציאליים במשרד החינוך, בביטוח לאומי, במערכת הבריאות בבתי החולים, קופות החולים ותחנות לבריאות בנפש.

מחאת העובדים הסוציאליים מפגינים בכניסה לירושלים סמוך לגשר המיתרים. (צילום: איגוד העובדים הסוציאלים)

בין דרישות האיגוד: סביבת עבודה מכבדת ומוגנת – אבטחה בכל שעות קבלת הקהל ומאבטחים בעלי הכשרה רלוונטית. עמדת בידוק ביטחוני מסודרת ונוהלי בידוק קפדניים ומסודרים. דלתות משוריינות, מצלמות אבטחה ואינטרקום, דלתות מילוט, לחצני מצוקה המחוברים למוקד חירום פעיל. מימון ומתן אבטחה מקיפה ואישית גם מחוץ למקום העבודה לעובדים שקיבלו איומים או שנמצאים בסיכון, וליווי ותמיכה לעובדות ועובדים שחוו אירועי אלימות.

עוד דורשים באיגוד שיפור תנאי ההעסקה, העומסים והשכר של העובדים באופן שיאפשר לאייש את התקנים הקיימים ולתת מענה ראוי ומכבד למטופלים בזמן סביר.

בשבוע שעבר מסרה ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים כי "השירותים החברתיים בישראל הם לא על סף קריסה – הם עמוק בתוך המשבר. לא מצליחים לאייש מאות משרות קיימות בלשכות הרווחה ברשויות המקומיות במשך שנה ושנתיים בגלל תנאי העבודה הירודים והשכר הנמוך". לדבר חרמוני, העובדות הסוציאליות צריכות להתפרנס בכבוד, "ולא להפוך לשק חבטות. אם לא יהיה פתרון אמתי לתנאי העבודה, העומס והעסקה, לא יהיו יותר שירותים סוציאליים בישראל. אנחנו דורשים כניסה מידית למשא ומתן רציני עם משרדי הרווחה והאוצר על הצלת שירותי הרווחה בישראל".