ראשי הקואליציה החליטו לישר קו עם נתניהו ולהעביר את חוק 'גדעון סער' בקריאה טרומית ולאחר מכן להמשיך את הדיונים עליו. בישיבת שרי הליכוד השבועית שהתקיימה היום (ראשון) אמר נתניהו כי "יש לקונה בחוק שצריכים לתקן". חשוב להדגיש כי אותה "לקונה" עליה דיבר נתניהו איפשרה לנשיא המדינה להטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה בכנסת הקודמת למרות שסיעת קדימה, בראשות ציפי לבני, הייתה גדולה יותר במושב אחד מסיעת הליכוד. עוד אמר נתניהו בדבריו כי ראה דיווח כי "נשיא המדינה מתכוון להטיל את הרכבת הממשלה בכל מקרה על מי שיקבל את רוב הממליצים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פועל באופן גלוי ומתואם עם ראשי הקואליציה כדי לקדם את הצעת החוק המכונה "גדעון סער" במטרה למנוע אפשרות מנשיא המדינה להטיל את מלאכת הרכבת הקואליציה על אדם שאינו יו"ר הסיעה הגדולה בכנסת. ניתן לשער כי נתניהו דוחף לקדם את החוק לא רק מחשש להפיכה פוליטית נגדו אלא בשל הניסיון להכין את הקרקע עבורו להמשיך ולכהן כראש הממשלה תחת כתבי אישום והליכים משפטיים נגדו. נתניהו חושש כי הלחץ הציבורי נגדו ישפיע על נשיא המדינה שלא לתמוך בכהונת נתניהו תחת תנאים אלה.

לפני כשבועיים, בפתח ישיבת הסיעה הראשונה של ישראל ביתנו לאחר שהתפטרה מהקואליציה, התייחס היו"ר ח"כ אביגדור ליברמן לכך שסיעתו מוכנה לתמוך מהאופוזיציה בשורה של חוקים כמו חוק הנאמנות בתרבות וחוקים אותם הוא בעצמו מעוניין לקדם כמו חוק עונש מוות למחבלים אך הוסיף כי הוצע לו דיל כי הקואליציה תתמוך בחוקים שלו אם יתמוך בחוק גדעון סער, מהלך אותו כינה "כיסאולוגיה נטו". על רקע האמירות האלה אמר נתניהו כי הליכוד לא מתנה את תיקון החוק בעד קידום כל חוק אחר.

יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, הגיבה להחלטה לקדם את חוק גדעון סער ואמרה כי "נתניהו כנראה רואה את עצמו מנהל את המדינה מהטלפון עם סרבל כתום. כל מהותו של חוק גדעון סער הוא עוד ניסיון של נתניהו להיאחז בשלטונו לצד כתב אישום. לפני שגם יעבירו חוק שמאפשר לנתניהו לנהל מדינה מהכלא אנחנו חייבים לשלוח את הקואליציה הזאת הביתה ולעצור את החקיקה הזאת״.