אם תכננתם ללכת הערב למסעדה כדי לחגוג אירוע משמח או סתם לערב רומנטי אל תופתעו אם בשעה 19:45 יכבו כל האורות במסעדה למשך שמונה דקות. כיבוי האורות צפוי להתרחש הערב במאות מסעדות ברחבי הארץ כצעד מחאה נגד מדיניות האוצר המכבידה על עסקי המסעדנות בישראל בשורה של צעדים, כך לטענת עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" המארגנת את האקט המחאתי.

המסעדנים מוחים כבר תקופה ארוכה נגד מה שהם מכנים "החמרה ברגולציה נגד בעלי המסעדות" ועיקר המחאה מתמקדת בשורה קטנה בחשבון שהוסיפו חלק מהמסעדות ובה הם מחייבים את הלקוחות בשני שקלים בגין "מס כחלון". לטענתם צעדי האוצר בשנים האחרונות "מביאים לסף מצוקה קשה את הענף כולו".

שר האוצר כחלון.ארכיון (צילום: פלאש90)

מחאת המסעדנים מתמקדת בעיקר בעלויות העסקה גבוהות שנגזרות מהיטל העסקת עובדים זרים הקובע מס של 20% על העסקת כל עובד זר וחוק הפיקדון המחייב אותם בהפקדת חלק משכר העובדים הזרים במסעדה לקרן ייעודית אותה יקבל העובד עם עזיבתו את הארץ. בנוסף המסעדנים מוחם נגד פסיקת בית המשפט בנושא הטיפים המסדירה את שכרם של המלצרים אך לטענתם עלולה להקשות עליהם בהעסקת מלצרים וברמנים.

בין המסעדות שישתתפו במחאה ניתן למצוא את הרשתות לנדוור, בנדיקט, קקאו, אגאדיר, ריבר ומקסיקנה והמסעדות טאטי, מיטבר, קופיבר, הבראסרי, מסעדת קמפאי מבאר שבע, קפה רוטשילד בגבעתיים, תאי צין בקריית טבעון, 9 ביץ' באילת, לה פיצה בעפולה, מסעדת אנטריקוטי בפתח תקווה, מסעדת יפל'ה בירושלים, מרגוזה בשוק הפשפשים, ופל בר ממודיעין ועוד מסעדות, ברים ובתי קפה רבים נוספים.