דרמה במערכת הפוליטית הבריטית סביב הברקזיט: מספר חברי פרלמנט מטעם הפלגה השמרנית הגישו בקשה להדיח את ראשת הממשלה המכהנת, תרזה מיי, מראשות המפלגה ולקיים בחירות פריימריז. חברי מפלגתה של מיי מתנגדים למתווה עזיבת האיחוד האירופי אותו הסכימה מיי עם נציגי האיחוד והציגה לממשלה לפני כשבועיים.

בעקבות בקשת ההדחה, היום אחה"צ (שעון בריטניה) צפויה להתקיים הצבעת אי אמון במיי. במידה ומיי תפסיד בהצבעה היא תודח מתפקידה כראש המפלגה וראש הממשלה, ויתקיימו בחירות פריימריז, העלולות לקחת כשישה שבועות.

מיצג המתנגד לברקזיט מחוץ לפרלמנט הבריטי, 10 בדצמבר 2018. על המיצג כתוב "הברקזיט הוא מפלצתי" (AP Photo/Matt Dunham)

קבוצת חברי הפרלמנט המונה כ-20 נבחרים, משתייכת לגוש תומכי הברקזיט במפלגה, ומתנגדת להסדר אליו הגיעה מיי בנוגע לגבול בין אירלנד הצפונית לרפובליקה של אירלנד. כדי להביא להצבעת אי אמון במנהיגת המפליגה נדרשת תמיכתם של 15% מחברי הפרלמנט מטעם המפלגה.

"אף אחד לא מאמין שהיא יכולה לשלוט בפרלמנט"

המהלך אליו מכוונים המתנגדים הוא שהחלפתה של מיי תביא לסיבוך נוסף של המשא ומתן עם האיחוד על הברקזיט. בסוף השבוע דחתה מיי את ההצבעה בפרלמנט על המתווה אותו הציגה, מתוך חשש מכך שלא תצליח להביא לתמיכת רוב. היא הבטיחה לחזור למו"מ עם האיחוד האירופי ולהביא מתווה חדש, עליו יצביע הפרלמנט ככל הנראה בסוף ינואר.

במידה ומיי תודח, המו"מ עלול להידחות במספר שבועות, וראש הממשלה החדש יאלץ לנסות לקיים אותו בזמן קצר מדי. רבים בבריטניה חוששים שהדחה שכזו, העלולה להוביל לדחיית מועד העזיבה של בריטניה את האיחוד. עם זאת, האיחוד האירופי הודיע כבר כי אין בכוונתו לאפשר פתיחה מחודשת של המו"מ, או דחיית מועד העזיבה.

"הסיבה שתרזה ככל הנראה תפסיד בהצבעה היא שאף אחד לא מאמין שהיא יכולה לשלוט בפרלמנט", אמר ברנרד ג'נקין, חבר מפלגה השמרנית ותומך ברקזיט. ג'נקין התייחס לכך שבבחירות האחרונות הביאה תרזה מיי למפלה קשה למפלגה השמרנית, שאיבדה מושבים רבים למפלגת הלייבור. בסופו של דבר נאלצה מיי להרכיב קואליציה עם מפלגה צפון אירית קטנה בשם ה-DUP. אותה המפלגה מתנגדת באופן חד משמעי לפשרה בנוגע לגבול בין אירלנד הצפונית והרפובליקה של אירלנד, וללא תמיכתה לא תוכל מיי להגיע להסכם.