שרי האוצר והכלכלה מקימים ועדה חדשה לבחינת התייקרויות המחירים במשק. מסתמן שבראש הוועדה יעמוד החשב הכללי לשעבר, פרופ' ירון זליכה. השאלה הגדולה לקראת כינוסה היא האם הוועדה החדשה תציע עוד מאותו הדבר או תביא כיוון חדש?

גל ההתייקרויות של השבועות האחרונים במחירי המזון, הירקות והפירות ומוצרי החלב, צפוי להתרחב בחודש הקרוב כששורה של חברות מרכזיות במשק הודיעו כי בכוונתן להעלות את מחירי המוצרים שלהן. בנוסף על כך הודיעה אתמול רשות החשמל כי מחירי החשמל צפויים להתייקר ב5-8% בינואר הקרוב.

עבור שר האוצר משה כחלון וחברו למפלגה, שר הכלכלה אלי כהן, מדובר בפגיעה ישירה בהישג המרכזי אליו כיוונה מפלגת 'כולנו' – הורדת יוקר המחיה. גל ההתייקרויות הזה תופס את כחלון וכהן לא מוכנים. המדיניות שהובילו השניים בקדנציה האחרונה כוונה כל כולה למלחמה ביוקר המחיה באמצעות הורדת מכסים, פתיחת המשק הישראלי לייבוא ולחץ על השווקים, אסטרטגיה שמתחילה להתגלות כלא אפקטיבית.

חשוב לציין כי תזמון הקמת הוועדה מטיל ספק גדול באפקטיביות שתהיה לה. כשהמערכת הפוליטית נערכת לבחירות, נראה כי הוועדה תתקשה להספיק לבחון את המצב במשק ולהגיש את מסקנותיה לפני הבחירות. השאלה המרכזית כרגע היא מה יהיה המנדט שיתנו השרים לוועדה ברשות הפרופ' זליכה? ומה יעשה זליכה במנדט הזה?