בית הדין הארצי לעבודה דחה היום (שני) פעם נוספת את זכות השביתה של עובדי נמל אשדוד. זאת, לאחר שהבנות שכבר הושגו בין הנהלת הנמל וועדי העובדים וההסתדרות – נפסלו על ידי משרד האוצר. בית הדין הורה לצדדים להמשיך במו"מ אינטנסיבי. דיון נוסף בבקשת ההסתדרות נקבע ל-8 בינואר.

על עובדי נמל אשדוד נאסר לשבות בשנים האחרונות, וזאת בזמן שבניית הנמלים החדשים הולכת ומתקדמת. באפריל השנה אישר להם בית הדין לשבות לראשונה, מה שחילץ את המו"מ מהמבוי הסתום בו היה מצוי. עם התקדמות המשא ומתן ירדה השביתה מן הפרק, עד שפוצץ שוב לפני חודשים אחדים.

"לצערנו מונעים מאיתנו זכות שביתה לגיטימית על מנת לסיים את סאגת הרפורמה בנמלים. תוצאות היו ויהיו רק אם חרב השביתה תהיה מונחת על השולחן" מסר לדבר ראשון יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות אבי אדרי.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ועדי העובדים ביקשו את זכות השביתה כבר בתחילת נובמבר על רקע מבוי סתום הן בתחום הכלכלי והן בתחום התשתיות. בנושא תהליך ההתייעלות שהוסכם תמורת מנגנוני הביטחון התעסוקתי, הושגו בעבר הסכמות מול הנהלת הנמל באשר להתייעלות עמוקה יותר מזו שהושגה בנמל חיפה תמורת פיצויים לעובדים שיסיימו העסקתם, וזאת בדחיפת הנהלת הנמל. אלא שהממונה על השכר באוצר לא אישר הסכמות אלו.

"טרונייתה של נציגות העובדים על כך שחברת אשדוד נסוגה מהסכמות קודמות, נוכח העדר אישור של המדינה למתווה שהתגבש, היא מובנת וראוי היה להמנע מכך" ציין סגן נשיאת בית הדין הארצי לעבודה השופט אילן איטח בהחלטתו, אך ציין כי המדינה רשאית לתבוע את גבולות המסגרת של המו"מ כך שלא יחרגו מעבר להיקף הצמצומים שנעשו בנמל אשדוד. "במצב דברים שכזה, אין בהסכמה שבין שניים מהצדדים (חברת אשדוד ונציגות העובדים) כדי לחייב את הצד הנוסף להסכמות (המדינה)".

את נמל אשדוד מייצגות עורכות הדין חיה ארמן, מיכל הברפלד והדר אלאור ממשרד הרצוג פוקס נאמן.