עם התקרב יום הזיכון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה פירסם משרד הבטחון את הנתונים היבשים המתארים את השכול. על פי הפירסום חיים בישראל כיום 16,307 בני ובנות משפחות שכולות. מספר זה כולל 9,442 הורים שכולים, 4,917 אלמנות צהל וכוחות הביטחון ו-1,948 יתומים עד גיל 30.

על פי נתוני משרד הביטחון 23,447 חיילי צהל נפלו במערכות ישראל ובפעולות האיבה. מאז יום הזיכרון בשנה שעברה נפלו 68 חללים נוספים ו-59 נכי צהל נפטרו כתוצאה מנכותם והוכרו גם הם כחללים. 31 מהחללים הינם אזרחים שנרצחו בפעולות טרור.

על פי הנתונים, ישנם בישראל 3,011 יתומים כתוצאה מפיגועי טרור, בהם 107 יתומים משני ההורים, 975 אלמנים ואלמנות ו-972 הורים שכולים.

על פי הערכות אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון, האחראי על אירועי יום הזיכרון, יגיעו השנה יותר ממיליון וחצי איש ל-52 בתי העלמין הצבאיים הפרוסים ברחבי הארץ, ולמאות חלקות קבורה צבאיות.

מאות אוטובוסים ושירותי היסעים לבתי העלמין הצבאיים יעמדו לרשות הציבור בהר הרצל ובכל רחבי הארץ. מאות אלפי בקבוקי מים יחולקו למשפחות השכולות ולציבור בכניסה לבתי העלמין.

כמידי שנה ב-35 השנים האחרונות יחלקו 3,600 חניכי "הנוער העובד והלומד" 124 אלף זרי פרחים ב-108 בתי עלמין בחינם במבצע "זר לנופל". על פי אחד ממרכזי הפעילות, אלון דוד, 25, "מבצע 'זר לנופל' התחיל לפני 35 שנים בעקבות כתבת תחקיר בעובדה שחשפה נתון מזעזע – ביום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה מחירי הפרחים מזנקים במאות אחוזים. כלומר, דווקא ביום הזיכרון היו אנשים שניצלו את היום כדי להגדיל את הרווחים שלהם על חשבון המשפחות השכולות. משפחות שלא היה ביכולתן לקנות זר פרחים, פשוט לא קנו", תאר דוד.

"מספר מגדלי פרחים פנו לנוער העובד והלומד ובשיתוף פעולה חילקנו פרחים בחינם ביום הזיכרון למשפחות השכולות. זה התחיל בהר הרצל והתרחב לכל הארץ. במהלך השנים גם משרד הבטחון והיחידה להנצחת החייל הצטרפו למבצע" אמר המדריך מתנועת הנוער.

אנשי אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון פקדו בימים האחרונים את קברו של כל נופל והניחו עליו דיגלון וצרור פרחים, וכן הדליקו נר זיכרון.

מוקד מידע טלפוני ארצי עומד לרשות המשפחות השכולות בין השעות 08:00 ל-18:00. מספר הטלפון של המוקד: 03-7776700. ביום הזיכרון המוקד יהיה פתוח עד השעה 13:00, וניתן להזמין באמצעותו הסעות לבני המשפחות השכולות.

צפירה בת דקה הושמעה אמש (שלישי) בשעה 20:00 בכל רחבי המדינה וציינה את פתיחתו של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. מיד לאחר הצפירה החלו עצרות הזיכרון ברחבי הארץ.